Bilgisayar oyunlarının zararları ve olumsuz etkileri nelerdir kısaca maddeler halinde

Bilgisayar oyunlarının zararları ve olumsuz etkileri nelerdir kısaca maddeler halinde

Bilgisayar oyunlarının zararları ve olumsuz etkileri nelerdir kısaca maddeler halinde

Aslında bu yazıyı günümüzde bilgisayar kullananların hepsi biliyor oyunların ne kadar zararlı ve davranışları bozduğunu.

♦  Yapılan bir araştırmaya göre çok aşırı fazla bilgisayar başında kalmanın beyine çok ciddi zararlar verdiğini söyleniyor.

♦  Evet arkadaşlar tabiî ki oyun oynayacağız ama yerine ve zamanına göre. Birçok kişi var saatlerce bilgisayar başında oyun oynuyor ve böyle olunca hem ailesinden uzaklaşıyor , hem de gerçek dünyadan kopuyor.

♦  Oyunların %90’nı biliyorsunuz şiddet , kan ve ölümler bulunuyor her geçen sene de çok farklı oyunlar çıkıyor böyle olunca insanlar bilgisayara daha çok bağlı kalıyor.

♦  Kaç tane oyun var biliyorsunuz bana söyler misiniz kaç tanesi olumlu. Tamam olumlu olan oyunlar elbet var ama genel olarak bakınca hep yukarıda da dediğimiz ölümler , şiddetler bulunuyor.

♦  Ama yerli yerinde oynasanız arkadaşlarınızla beraber hem sohbet edersiniz , hem de eğlenirsiniz. Oyun oynarken de çok aşırı değil de 1 saat falan çok idealdir.

♦  Aynı zaman da bilgisayara çok bakmak belli bir zaman sonra gözlerinizi bozabilir bu yüzden aşırı oyunlardan uzak durun.

♦  Bende sizin gibi oyuncuyum ama her zaman kendimi ayarlıyorum boş zamanım olunca en fazla 1 sat oynarım sonra kapatıp dinlenirim.

♦  Ama birçok kişi ben oyuncuyum ondan oynuyorum diyor işte böyle bir şey yok ona bakarsanız hepimiz oyuncuyuz ama birçok kişi neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Evet neyse işte gördüğünüz gibi bilgisayar oyunları ne kadar zararlıymış.

♦  İnsanın Sosyal yönden gelişmesini olumsuz etkiler

♦  Sürekli bilgisayar başında oyun oynanıldığı için kas gelişimine olumsuz etki eder.

♦  Çeşitli hastalıklara neden olabilir. Örneğin boyun  ve bel fıtığı gibi

♦  Ebeveyn kontrolü olmadan yani anne ve babanın gözetimi yoksa, çocuğun kendi kafasına göre tercih etmiş olduğu oyun onun kişisel gelişimine olumsuz etki eder.

♦  Aşırı derecede bağımlılık yapabilir. Bunun sonunda ise çocuk, görev ve sorumluluklarından kaçar

♦  Oyundan etkilenerek psikolojik sorunlar yaşayabilir ve çevresine zarar verebilir. Günümüzde oyun yüzünden birbirini bıçaklayan bir çok kişi var. Haberlerde sürekli olarak bu tarz vakaları yılda birkaç kere görüyoruz.

♦  Hırsızlık, bıçak, soygun, ve şiddet içeren oyunlar insanların davranışına olumsuz yönde etki edebilir. Oyundan gördüğü bir takım davranışları normal hayatta uygulamaya kalkabilir.

♦  Uzun süre bilgisayar başında durmak gözlere zarar verir ve göz kuruluğuna neden olabilir. İleride gözlük takmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için ekranın kontrast ayarlarını kısmanız gerekir.

♦  İskelet ve kas sistemimize yada kalbimize ilerleyen zamanlarda zarar verebilir. Uzun süre pc başında oturmayın! Yarım saatte bir kalkıp egzersiz yada yürüyüş yapınız.

♦  Gözlerinizi kırpmayı ihmal etmeyiniz. Sürekli bilgisayara bakmak az önce belirttiğim gibi göz kuruluğuna neden oluyor!

♦  Sizi asosyal biri haline getirebilir. Sürekli bir oda içerisinde sabah akşam oturmak, oyun oynamak, dışarıya çıkmamak psikolojinizi bozabilir. Arada bir hava alın. Balkona çıkın yada haftada bir kez sinemaya gidin!

♦  Obeziteye yani şişmanlığa neden olabilir. Ülkemizde dahil, bir çok yerde üniversite öğrencileri sabah akşam bilgisayar başında abur cubur cips gibi zararlı şeyleri tüketiyorlar. Ev yemeği yemek yerine dışarıdan söylüyorlar yanında birde kola içiyorlar böylelikle bu zararlı yiyecekler vücutta kiloya neden oluyor. Üstüne üstlük hareket etmediğiniz için size kilo olarak o yedikleriniz geri dönüyor

14 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. Hiç güzel olmamış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.