Boy uzatma egzersizleri hareketleri nelerdir? Evde yapabileceğiniz kolay yolları ve yöntemleri açıklıyoruz

Boy uzatma egzersizleri hareketleri nelerdir? Evde yapabileceğiniz kolay yolları ve yöntemleri açıklıyoruz

Boy uzatma egzersizleri hareketleri nelerdir? Evde yapabileceğiniz kolay yolları ve yöntemleri açıklıyoruz

Boy uzatmak için son yıllarda yapılan bir çok çalışma olmuştur. Bu çalışmalar da bir çok insana adeta umut ışığı olmuştur. Ancak boy uzamasında en etkili olan şey büyüme hormonudur ve bu büyüme hormonu en çok küçük çocuklarda salgılanır. Belirli yaşlardan sonra ise bu büyüme hormonu salgılanması durmaktadır. Dolayısıyla bir çocukla aynı oranda boy uzaması beklenilemez.

Boyun uzun olması durumu bir çok kişide kendine güven verme ve kendini daha güzel bulma gibi düşüncelere sebep olmaktadır. Bu nedenle de bir çok kişide uzun boylu olma isteği oluşur.

Evde yapılacak bir takım düzenli egzersizle boy uzatmaya yardımcı olmak mümkündür. Boyun uzaması için omurganın uzaması gerekmektedir. Omurganın uzamasını sağlayacak egzerizler şu şekildedir;

  • Gerilme egzersizi
  • Asılma egzersizi
  • Yüzme egzersizi

Kobra Egzersizi

Omuzlarınızın altında, zemin üzerinde avuç içiniz ile yüz aşağı bakacak şekilde durun. Çeneniz önde bir şekilde omurganızı öne doğru kambur şekline sokun. Mümkün olduğu kadar çok kamburlaştırın. Daha sonra ilk halinize dönün. Her 30 saniyede bir tekrarlayın.

Süper Kobra Hareketi

Süper kobra hareketi kobra egzersizinin bir tık daha zorudur fakat daha etkilidir. Kollarınızı yere dik bir biçimde tutun ve omurganızı kobra hareketindeki gibi kavisli hale getirin. Daha sonra da kalçanızı bükün ve vücudunuzu ters v pozisyonuna sokun. Bunu yaparken çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın. Daha sonra tekrar baştaki hale dönün. Bunu toplamda 10 saniye yapın ve her 20 saniyede bir tekrarlayın.

Kedi Esneme Hareketi

Kolların, ellerin ve dizlerin üzerinde kilitli bir şekilde durun. Nefes alırken omurga esnek ve başınızı tutarak iki kolunuzun arasında tutun. Daha sonra başınızı yukarı getirerek kavisli bir şekilde durun ve omurganızı esteneterek nefes verin. Bu egzersizi toplamda 5 saniyelik şekilde ve 3 saniye aralıklarla yapın.

Germe Hareketi

Germe hareketlerinin ilki temel bacak germedir. Bu harekete bacakları uzun bir şekilde yayarak oturma pozisyonunda başlıyorsunuz. Ellerinizle parmak uçlarınıza değmeniz gerekiyor. Bunu yaparken dizleriniz mümkün olduğunca düz kalmalı. Daha sonra aynı hareketi diğer ayağın parmak uçları için de tekrarlamalısınız. Omurganızı mümkün olduğunca dik tutun bu sırada. Kalçanızı taşımanız da önemli. Bu hareketi 15 saniyelik periyotlarla tekrarlayın.

Köprü Hareketi

Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı düz tutarak kalçanızı yukarı doğru yükseltin. Omurganızı kemer biçimine sokun. Ayak bileklerinizi tutun ve bu biçimdeyken karnınızı tavana doğru itin. Karın kaslarınızı mümkün olduğunca yukarı doğru kaldırmanız faydalı olacaktır. İlk pozisyonunuza geri dönün. 10 saniyelik periyotlarla bu egzersizi tekrarlayın.

Masa Hareketi

Bu harekete bacaklarınız düz bir şekilde bir zemine oturarak başlayın. Elleriniz kalçalarınızın iki yanında pozisyonlandırın. Avuç içleriniz yere bakmalı. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın sonrasında. Daha sonra da başınızı mümkün olduğu kadar geri getirin. Dizlerinizi bükerek kalçanızı da yukarı kaldırın. Bu sırada gövdeniz ve bacaklarınız düz ve yere göre yatay olmalı. Kol ve bacaklarınız ise zemine dik olacak. Dışarıdan bakıldığında bir masa görünümü almış olursunuz. 20 saniyelik periyotlarla yapabilirsiniz bu egzersizi.

Boy uzatma egzersizleri hareketleri nelerdir

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.