Boy uzatmak için ne yapılmalı? Hangi yöntemler hareketler ve egzersizler boy uzatır?

Boy uzatmak için ne yapılmalı? Hangi yöntemler hareketler ve egzersizler boy uzatır?

Boy uzatmak için ne yapılmalı? Hangi yöntemler hareketler ve egzersizler boy uzatır?

Boy uzatmaya yönelik son yıllarda sayısız çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonuç vermesini bekleyen ise birçok insan bulunmaktadır. Boyun uzamasını asıl sağlayan şey ise vücutta salgılanan büyüme hormonudur. Bu büyüme hormonu en çok bebeklerde ve çocuklarda salgılanmaktadır. Belli bir yaştan sonra ise bu büyüme hormonu salgısı giderek yavaşlamaktadır. Bu nedenle boy uzaması oranı en çok olan yaş grubu 21 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerdir.

Boyun uzun olması durumu kişide özgüven seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca uzun boylu kişiler kendilerini daha güzel bulmaktadır. Bu nedenlerle kısa kişiler boylarını uzatmak amacıyla çeşitli yollar aramaktadır.

Boy uzatmak için yapılabilecek birkaç küçük uygulama var. Bunlardan biri bol kalsiyum alarak kemik gelişimini sağlamak ve uzatmaktır. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Bu ürünleri daha çok tüketerek kalsiyum alımını çoğaltabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ile uzamak isteyen bir kişinin bazı kemikleri açılarak uyarılır ve uzaması sağlanabilir.

En uygulanabilir ve ekonomik yöntem ise boy uzatmak için evde yapılabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizleri ve kalsiyum alımını aynı anda yaparak boyunuzu uzatma ihtimalinizi daha da yükseltebilirsiniz. Evde yapılabilecek bu egzersizlerin asıl amacı omurgayı uzatmaktır. Omurgayı uzatarak boyun uzaması sağlanır. Bunu sağlayacak bazı egzersizler şöyledir;

  • Gerilme egzersizi
  • Asılma egzersizi
  • Yüzme egzersizi

Kobra Egzersizi

Avuç içleriniz zeminde olacak şekilde ve omuz hizanızda duracak şekilde yere doğru yüz aşağı bir biçimde pozisyon alın. Çenenizi göğsünüze değdirerek omurganızı öne doğru kamburlaştırın. Omurganızın el verdiği kadar kamburlaştırmaya özen gösterin. Dah sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareket toplamda 20 saniye sürmeli ve 10 saniyelik aralıklarla tekrar edilmelidir.

Süper Kobra Egzersizi

Süper kobra egzersizi, kobra egzersizinin bir aşama daha ilerisidir denilebilir. Kobra egzersizine göre biraz daha zordur fakat daha etkili bir harekettir. Kollarınızı yine kobra hareketindeki gibi konuşlandırın ve omurganızı kamburlaştırın. Bundan sonra kalçanızı bükerek vücudunuzu ters bir şekilde V harfine benzetin. Bunu yaparken çeneniz göğsünüze değmeli. Daha sonra ilk pozisyonunuza dönerek tekrarlayın. Bu hareket toplamda 20 saniye sürmeli ve her 10 saniye aralıkta bir tekrarlanmalıdır.

Kedi Esneme Hareketi

Ellerinizi yere koyun ve dizlerinizin üzerinde kilitli bir şekilde oturma pozisyonu alın. Başınızı yukarı doğru getirerek kavisli bir şekilde durun ve omurganızı esneterek nefes verin. Bu egzersiz 5 saniye sürmektedir. 3 saniyelik aralıklarla tekrar edilmesi gerekir.

Germe Hareketi

Temel bacak germe hareketi ile germeye başlanır. Bacaklar yayılarak uzatılır ve bu şekilde oturma pozisyonu alınır. Ellerinizle önce bir ayağınızın parmaklarına dokunun daha sonra da diğer ayağınızın. Bunu yaparken dizleri bükmemelisiniz. Omurganızı da mümkün mertebe dik tutmanız gerekmekte. Kalçanızın yerden ayrılmamasına dikkat edin. Bu hareket 10 saniye sürer ve 5 saniyelik aralıklarla tekrarlanır.

Köprü Hareketi

Dizler bükülerek ayaklar da düz tutularak kalça yukarıya doğru yükseltilir. Omurga kemer biçimine sokulur. Bu pozisyonu bozmadan ellerle ayak bilekleri kavranır. Bu sırada karın kasları da mümkün olduğunca yukarı doğru itilir. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Bu hareket 10 saniye sürer ve yine 10 saniyelik aralıklarla tekrar edilir.

Masa Hareketi

Bu hareket için düz bir zemine oturmak gerekmektedir. Eller kalçaların iki yanında konuşlandırılır. Avuç içleri yere bakmalı bu şekilde. Baş mümkün olduğunca geri atılır. Dizler bükülür ve kalça yukarı kaldırılır. Dışarıdan bakıldığında bir masa görünümü oluşur. 20 saniye sürmesi gerekir bu hareketin.

Boy uzatmak için yukarıda verilen egzersizler ve hareketler en kolay evde yapabileceğiniz yöntemlerdir. Bunun dışında beslenmenin boy uzatmaya etkisi oldukça büyüktür. Giyim konusunda özellikle boyu kısa olanlar, ayakkabılar için tabanlık kullanabilirler.

Boy uzatmak için ne yapılmalı

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.