Boza nasıl içilir sıcak mı yoksa soğuk mu ? Tüm cevaplar burada

Boza nasıl içilir sıcak mı yoksa soğuk mu ? Tüm cevaplar burada

Boza nasıl içilir sıcak mı yoksa soğuk mu ? Tüm cevaplar burada

Kış aylarında en çok tercih edilen içeceklerden birisi de boza oluyor. Boza nasıl elde edilir diye soracak olursanız darı irmiği , su ve şeker karışımında ortaya çıkan bir içecektir. Bu boza Osmanlı döneminde çıkmıştı ve o zamandan beri günümüzde kadar gelen içeceklerden birisidir. Boza en çok balkanlar tarafından içiliyordu sonra Türkiye , Kosova , Makedonya , Arnavutluk , Bosna Hersek , Karadağ ve Sırbistan olarak gitmeye devam etti.

Boza kış içeceği olarak bilinir ve bu yüzden soğuk olarak tüketilmesi gerek. Bozaya lezzet katmak için içerisine tarçın veya sarı leblebiler koyabilirsiniz gerçekten hoş bir tat ortaya çıkıyor. Bozayı ister kaşıkla , isterseniz de bardakta için karar sizlerin. İsteyenler de soğuk değil de ılık bir tatta da içebilirler.

Peki boza nasıl saklanır bu konu hakkında da sizlere kısa bilgiler verelim. Bozanızı saklamak için ilk olarak saklanması gereken derece 10 veya 12 olmalıdır. Saklanma koşuluna bakacak olursak kış içeceği olduğundan dışarı da durması yeterli olabilir. Buzdolabında saklayacaksanız da 2 veya 3 derece olması yeterli olacaktır.

Bozayı açtığınız zaman minimum 2 , maksimum da 3 gün içerisinde tüketilmesi gerek. Kapağını açtığınız zaman 2 ve 3 gün içerisinde mayalanma meydana gelir. Mayalanma olduğundan dolayı boza daha lezzetli olur fakat daha fazla bekletirseniz o zaman sağlık sorunları ile karşı karşıya gelebilirsiniz bunlara dikkat edelim. Evet dediğimiz gibi  boza genel olarak soğuk olarak tüketilir ama sizler ılık olarak da tüketebilirsiniz.

Boza nasıl içilir sıcak mı yoksa soğuk mu

15 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir