Burun damlası veya spreyi kullanmak sıkmak orucu bozar mı

Burun damlası veya spreyi kullanmak sıkmak orucu bozar mı

Burun damlası veya spreyi kullanmak sıkmak orucu bozar mı

İnsanların sağlık sorunları çeşitlidir ve her birine yapılan müdahalelerde farklılık kazanmaktadır. Bu konuda tıp araştırmalarının ve insanların sorunlarına tedavi yöntemlerinin çeşitlenmesi, birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Özellikle burun damlası kullanmak orucu bozar mı ya da göz damlası, ağız spreyi gibi kullanılan ürünler, oruç ile alakalı olarak sıkça gündeme gelen konular arasında yer almaktadır. Tüm bu ürünleri kullananların temel maksadı, sağlığını normal bir seviyede tutmak ve rahatsızlıklarını gidermektir. Bu nedenle de, orucun bu tür ürünler üzerindeki olumsuz bir etmeni yoktur ve insanlar burun damlasını kullandığında, eğer ki oruçlu ise, orucunun bozulmadığı da belirtilmiştir.

Burun Spreyi Orucu Bozar mı

Oruçlu bir kişi eğer ki burun spreyi kullanıyorsa orucu bozulmamaktadır. Çünkü spreyin içerisinde yer alan sıvı, mideye ulaşamayacak kadar azdır ve doğrudan emilim göstererek, etkisini göstermektedir. Bu yüzden burun yolu ile boğaza bile ulaşsa, eğer ki abartılan bir durum ile kullanılmıyorsa orucun bozulmadığı belirtilmektedir. Yine de işi aşırıya kaçmamak ve dini alaya almamakta gerekiyor. Gereken dozda kullanımında bir sakınca bulunmuyor.

Burun Damlası Orucu Bozar mı Diyanet

Diyanet bünyesinde yapılan açıklamalarda da orucu bozmadığı ve burun damlasının kullanımda bir sakınca bulunmadığı aktarılmaktadır. Bu nedenle bir endişe duyulmadan ve sıkıntı yapılmadan rahatlıkla sağlığınız için burun damlasını kullanabilirsiniz. Burun damlasını kullanıyorum demek, orucu tutmak için bahane kategorisine girmemektedir.

Burun spreyiDamlası Kullanmak Orucu Bozar Mı

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir