Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Doğal Ve Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Doğal Ve Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Doğal Ve Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Burun tıkanıklığı, kişilerin günlük hayatını oldukça etkilemektedir. Özellikle grip olan kişilerin, burun tıkanıklığı neticesinde nefes almasının güçleşmesi, hayatlarını oldukça zorlaştırmaktadır. Ancak gripken dahi, burnunuzu açabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle bitkisel ürünler bu anlamda, sizlere oldukça doğru bir şekilde fayda sağlamaktadır.

Tıkalı Burun Nasıl Açılır

 • Burun tıkanıklığından kurtulmak için öncelikli olarak tuzlu su kullanmanız gerekmektedir. Bir bardak su, bir çay kaşığı tuzu karıştarak, bu karışımı burnunuza çekmeniz burnunuzun rahatlamasını ve nefes almanızın kolaylaşmasını sağlayacaktır.
 • Burun tıkanıklığından kurtulmak için, nemli bir oda en doğru adresiniz olacaktır. Nemli bir odada uyuduğunuz takdirde, burun içinde kuruma oluşmayacaktır. Bunun için kışın, kaloriferlerinizin üzerine koyacağınız su neticesinde, odanız nemlenecektir.
 • Burnunuza yapacağınız masajlar da, burnunuzun açılmasını sağlayacaktır. Yanak bölgesine doğru yukarı aşağı masaj yaparken, burnunuzu çekmeniz halinde tıkanıklıklar sonlanacaktır. Bu haliyle tıkanıklıklardan geçici de olsa kurtulmanız mümkün olacaktır.
 • Tıkalı olan burnunuzun tersine yatmanız halinde burun deliğiniz açılacaktır. Geçici de olsa rahatlama sunan bu uygulama neticesinde, nefes almanız kolaylaşacaktır.
 • Mentollü ürünler kullanmanız oldukça önemlidir, mentol kokusu burnunuzu rahatlatacaktır.
 • Burun tıkanıklığı için, yapmanız

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır Bitkisel

Burun tıkanıklığını açmak içien birçok bitkisel yöntemde bulunmaktadır. Bitkisel bu ürünleri tercih ettiğiniz andan itibaren, burnunuz kalıcı bir şekilde açılacak ve rahat nefes almanız mümkün olacaktır.

 • Özellikle bol su içmeniz ve gün içerisinde C vitamini takviyesi almanız, burnunuzun açılmasını sağlayacaktır.
 • Mentol veya okaliptus gibi keskin kokusu olan bitkileri, kaynayan suya koymanız ve bu kaynayan suyun buharını çekmeniz, burnunuzu açacak ve burnunuzu rahatlatacaktır.
 • Evinizde bulunan çörek otu, maydanoz veya çörek otu kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun yanında kesilmiş kırmızı lahanayı bu ürünlerle döverek kaynatmanız gerekmekte ve soğumaya bırakmanız gerekmektedir. Oda sıcaklığına gelen bu karışımı burnunuza damlatmanız yeterli olacaktır.
 • Papatya, nane ve ince şekilde doğranmış soğanın üzerine kaynamış su dökmeniz ve bu karışımı günde üç kere burnunuza çekmeniz gerekmektedir. Bu haliyle bitkisel bir yöntemle burnunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Burnunuz tıkandığı takdirde, aktarlardan alacağınız oğul otu bitkisini kaynatmanız gerekmektedir. Bu karışımı burnunuza çekmeniz halinde, burnunuzun açılması mümkün olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Bebeklerde burun tıkanıklığının oluşması halinde, uykuda problem oluşmakta, çocukların yeterli beslenmesi neticesinde ise, çocukların hastalanmasına neden olunmaktadır. Bu nedenle bebeklerin burun temizliği oldukça önemlidir. Ancak bebeklerde tıkalı burunlar neticesinde, yukarıda belirtilen yöntemlerin uygulanması yanlış olabilir. Bu yöntemler yerine; zeytinyağı kullanılarak ve bebeklerin burnuna zeytinyağı damlatılarak, burun tıkanıklığı açılabilmektedir. Başka bir yöntem ise, bebeklerin burunlarına anne sütü sıkılmasıdır. Anne sütünün bebek burnuna sıkılması halinde, bebeklerin burnu açılacak ve daha rahat nefes almaları mümkün olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır evde

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.