Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur? Belirtileri nelerdir? Ne iyi gelir? İlk yardım ve yapılması gerekenler

Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur? Belirtileri nelerdir? Ne iyi gelir? İlk yardım ve yapılması gerekenler

Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur? Belirtileri nelerdir? Ne iyi gelir? İlk yardım ve yapılması gerekenler

Kimyasal adı sodyum hipoklorit olan, ağartıcı özelliğiyle öne çıkmış çamaşır suyu herkesin evinde bulunan en popüler temizlik malzemelerinden biridir. Öyle ki bazı titizlik hastalığı olan kadınlarda çamaşır suyunun kokusunu alamama, derhal yeniden temizlik yapmalarına sebep olmaktadır. Evimizin içinde özellikle banyo, lavabo, tuvalet, ocak silme ve bulaşık yıkama gibi birçok temizlik işinde elimizin altında olmalıdır. Onsuz bir temizlik düşünülemez. Yüzeyleri ve çamaşırları temizlemekte, beyazlatmakta üzerine yoktur.

Çamaşır suyunun temizlikteki, ağartmadaki etkisi kadar zehirlenmelerdeki etkisi de çok büyüktür. Kullanım şekli çok önemlidir ve çok dikkat gerektirir. Yanlış bir uygulama halinde zehirlenmelere yol açar ve acil müdahale edilmesi gerekir. Görünüşüyle suya çok benzediği için bilhassa çocukların ulaşabileceği yerlerden uzakta bulundurulmalıdır. Kokusu ise keskindir; içe çekerek koklanmamalıdır. Birçok kadının temizlik yaparken düştüğü yanlışlardan biri temizlik malzemelerini aynı anda kullanmaktır. Çamaşır suyu ile kireç çözücüler aynı anda kullanıldığında temizleyici etkilerini yok ederler ve içerdikleri kimyasal özelliklerle, birleştiklerinde zehirleyici bir etkisi olan klor gazını oluştururlar. Bu oluşan gazı ise kısa bir an solumak bile acil müdahale edilmediğinde ölüme sebep olabilir. Çamaşır suyuyla birleşen maddelerin deriye temas etmesi ve yutulması da yine zehirlenmenin sebeplerinden biridir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Belirtileri

Çamaşır suyunun bir başka madde ile birleşmesinden oluşan zehirlenme aşağıdaki belirtilerle beraber kendisini çok çabuk gösterir. Bu belirtilerden biri bile varsa acilen bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • İshal
 • Ciltte kaşınma ve kızarıklıklar
 • Mide bulantısı, kusma
 • Gözde yanma hissi
 • Göğüste oluşan ağırlık hissi
 • Baş dönmesi

Bebeklerde Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Çocukların bilip bilinmeden her şeye dokunma ve her şeyi ağızlarına alma dönemleri vardır. Anne/babanın tedbirsiz bir şekilde çamaşır suyu ve benzeri zararlı maddeleri onların erişebilecekleri yerlerde, ortalarda bırakmaları sonucu zehirlenmeler meydana gelir. Çamaşır suyu gibi maddelerin başka bir madde ile birleşip tehlikeli bir tepkime oluşturması sonucunda bu birleşim derilerine temas ettiğinde, deri çok kolay bir şekilde maddeyi emip ağır zehirlenmeler gerçekleşebilir veya bu maddeler gözlerine kaçabilir, görme problemi yaşanmasına sebep olabilir. Fakat en sık görülen zehirlenme çocukların bilmeden, hatta su sanıp bunları içmesiyle meydana gelir. Bu madde yemek borusunu, mideyi, sindirim sistemlerini yakabilir. Çocuğunuz fazla miktarda çamaşır suyu içmişse bu madde organlarında delinmelere bile sebep olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri kesinlikle ortalık yerlerde ağzı açık bir şekilde bulundurulmamalıdır. Mümkünse kilitli veya yüksek dolaplarda saklanmalıdır. Bilinmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de; diğer zehirlenmelerde olduğu gibi ilk olarak çocuk kusturulmaya çalışılmaz. Eğer çocuğu kusturmaya çalışırsanız yemek borusunu bu yakıcı maddeye yeniden mazur bırakmış olursunuz bu da ancak yanmayı ve delinme ihtimalini arttırır. Panik yapmadan çocuğunuzu derhal acil servis hizmeti veren bir sağlık kuruluşuna götürün.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesine Karşı Ne Yapmalı?

 • Temizlik için kullanılan çamaşır suyu ve bu gibi maddelerin etiketlerini sökmemek, karıştırılmasını kolaylaştıracak şişelere koyup ambalajlarını değiştirmemek gerekir.
 • İçecek ve gıda maddelerinin yanlarına koyulmamalıdır.
 • Başka temizleyici maddelerle birlikte karıştırmamalı, aynı anda kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 • Eğer zehirlenme söz konusu olmuş ise zehirlenen kişiye süt, yoğurt gibi şeyler verilmesi yarardan çok zarar sağlayabilir.
 • Zehirlenen kişiye su içirmek, yutulan maddenin akciğerlere kadar kolay bir şekilde ulaşıp ciddi akciğer sorunlarıyla karşı karşıya kalınmasını sağlayabilir. Bu yüzden su içirmekten de kaçınmak gerekir.
 • Yapılması gereken tek şey soğukkanlı bir şekilde zehirlenen kişiyi acil servise götürmektir. Kişinin zehirlenmesine sebep olan maddeyi veya maddenin ambalajını ya da etiketini de yanınızda götürmeniz, doktorun tedavisini hızlandırabilir.

Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur

4 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. 4 sene önce

  Arkadaşlar aynısı benim başımada geldi. Porçöz ile çamaşır suyunu karıştırıp sıcak suyla yıkadım bölgeyi. Ve nefes alamadım. Asit zehirlenmesi yaşadım. Bunun en keskin yöntemi en yakın hastahaneye gidip akciğerlerin temizlenmesi için hava almak. Aynı zamanda serumda veriyorlar. 3- 4 saate eskisi gibi oluyorsun. Karın şişmesi, baş dönmesi, kaşınma ve öksürme bunun işareti sayılır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir