Cariye Ne Demek? Kısaca Anlamı

Cariye Ne Demek? Kısaca Anlamı

Cariye Ne Demek? Kısaca Anlamı

Cariye ne demek diye bakıldığında bu kelimenin eş anlamlısı olarak halayık kelimesi de kullanılmaktadır. Cariye veya da bir diğer adı ile halayık yabancı ülkelerden kaçırılarak özgürlükten yoksun bırakılarak alınıp satılabilen, her konuda satın alan kişinin veya da diğer bir adıyla efendisinin bütün isteklerine boyun eğmek zorunda kalan kadınlara denilmektedir. Bununla birlikte savaşta esir edilen kadınlara Karavaş adı verilmesine rağmen bunlar bir eder karşılığında satılmaya başlandığında veya da esir eden kişi tarafından kullanılma şekliyle cariye olabilmektedir.

Cariyelerin efendilerinden yaptıkları çocuklarından özellikle erkek olanları köle olarak kabul edilmemişlerdir. Bu durum özellikle Yahudi ve Arap toplumlarında bö şekilde olmaktadır. İslamiyet kabul edilmeden önce Arap toplumunda yaygın olarak kullanılan cariye sistemi İslamiyet’in kabul edilmesi ile birlikte devam etmiş olmakla birlikte kutsal kitabımız Kuranı kerim cariyelik konusunu düzenlemiştir.

Bütün bunlarla birlikte Osmanlı devletinde 19 yüzyılın ortalarına kadar cariyelik sistemi devam etmiştir. Ancak bilinmelidir ki köleliğin insani ve ahlaki yönden bir kurum olmadığı ilk olarak seslendirilmeye başlandıktan sonra ilk kanunlar İngiltere ve ABD’de 19’uncu yüzyılın başlarında çıkarılmasına rağmen Osmanlı devletinde bu cariyelik süreci biraz daha sürmüş ancak Osmanlı kölelikle birlikte cariyeliği terk eden en son ülkelerden birisi olmuştur. Osmanlı devletinde kölelikle birlikte cariyelik de Sultan Abdülmecit döneminde bir fermanla kaldırılmıştır. Ancak Osmanlı devletinin bazı bölgelerinde ve bazı yerlerinde bir süre daha kölelik ve cariyelik devam etmiştir.

Cariye Ne Demek

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.