Cenaze Nasıl Yıkanır Ve Kefenlenir? Neler Yapılır? Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Cenaze Nasıl Yıkanır Ve Kefenlenir? Neler Yapılır? Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Cenaze Nasıl Yıkanır Ve Kefenlenir? Neler Yapılır? Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Cenaze yıkama ve sonrasında kefenleme işlemi bayan ve erkeklere göre İslama uygun şekilde belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Müslümanlıkta ölümün ardından yapılması gereken cenazeyi uygun şekilde yıkamak ve sonrasında kefenleyip defnetmektir. Cenazenin yıkanması, kefenlenmesi ve sonrasında taşınıp gömülmesi belirli İslami ölçütlere göre yapılmaktadır.

Cenaze Yıkamak Nasıl Olur?

Cenaze nasıl yıkanır ve kefenlenir sorusuna bakıldığında ölünün yıkanması işlemine gasil denir ve gasil hane denilen yerde yıkanır. Müslümanların birbirine karşı sorumlulukları arasında cenaze yıkamak, kefenlemek ve namazını kılmak yer alıyor. Teneşir denilen masaya cenaze kıbleye ayakları bakacak şekilde yatırılır. Cenaze yıkama işini Müslüman bir kişi yapmalıdır. Cenazenin göbek ile diz kapağı arası kapatılarak niyet edilerek yıkanmalıdır. Cenazenin ağzına ve burnuna pamuk tıkanarak tüm vücut ılık ve temiz bir su ile yıkanır. Öncelikle avret yeri yıkanır ve cenazeye abdest aldırılır. En son baş mesh edilerek ayaklar yıkanır ve abdest tamamlanır. Baş sabunlanarak yıkanır sağ ve sol taraf üç kez yıkanarak bitirilir. Saç ve tırnaklar kesilmemelidir.

Kefenleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cenaze ne şekilde yıkanır ve kefenlenir denildiğinde yıkama sonrasında kefenleme yapılmaktadır. Kefenleme işlemine tekfin denir. Erkekler için kamis denilen boydan bez, izar denilen baştan ayağa bez ve litafe denilen düğümleme bezi vardır. Kadınlarda bunlara ek olarak başa  bir bez ve göğüs üzerine konulan örtü bulunur.

Cenaze Nasıl Yıkanır ve Kefenlenir

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir