Çiçek İsimleri Renkleri ve Anlamları

Çiçek İsimleri Renkleri ve Anlamları

Çiçek İsimleri Renkleri ve Anlamları

Süs bitkileri arasından çiçekler büyük bir yer tutar. İlk kez 17.yüzyılda çiçeklerin dili oluşturulmaya başlanmıştı ve 18 yüzyıl başlarında İstanbul’da yaşayan İngiliz asıllı Lady Mary WortleyMontagu tarafından çiçeklerin isimleri ve anlamları bir araya getirilerek İngiltere’ye götürülmüştür.

Yazar 18.yüzyılın başlarında yazdığı bir mektupta parmaklarımızı oynatmadan, çiçeklerle tartılabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve haberler bile gönderebileceğimizi söylemiştir. Bizlerin de özel günlerde almaktan vazgeçemediği en güzel hediyeler çiçeklerdir. Aldığımız çiçeklerin ne anlama geldiğini bilmek karşı tarafın düşünebilecekleri açısından önemlidir. Sizde sevgiliniz, arkadaşınız veya bir tanıdığınızdan çiçek alıp bu çiçeğin ne anlam ifade ettiğini öğrenmek istersiniz. Şimdi en güzel çiçekler ve anlamlarıyla ilgili bir şeyler söylemek istersek şunları dile getirebiliriz. Bodur bir görüntüsü olan Açelya çiçeğinin anlamı nefse hakimeti dile getirir. Koruma anlamına gelen Ardıç çiçekleriyse ağaçlarda yetişen bir çiçek türüdür. Özellikle ün, şöhret, bir üst makama geçmiş kişilere Defne gönderilir. Birine iyi dileklerde bulunmak istiyorsak eğer tercih edeceğimiz çiçek Fesleğen olmalıdır. Pişmanlık ve sevgilinin geri dönmesini isteme mesajını veren küçük bir özür mahiyetinde olan çiçeklerse Fulyalardır.

Hepimizin günlük hayatında rengarenk gördüğü güllerse renklerine göre farklı anlamlar taşımaktadır. Alınan bir gül pembeyse arkadaşlığı, kırmızı ise aşkı, beyaz ise birlikteliği temsil eder. Hanımelleriyse bağlılık ve sonsuzluğun simgesi haline gelmiştir. İlişkilerde yaşanan zorlukları atlatmak ve bu zorlukları atlatılması için çaba gösterilmesinin dilendiği çiçeklerse Kaktüslerdir. Güller gibi Menekşeler de renklerine göre anlam kazanmaktadır. Eğer birinden mavi renkte bir menekşe alıyorsak bu kişinin bize sadık olma durumu ile ilgili bir söz de almış oluruz. Mor bir menekşeyse sürekli düşüncelerinde olduğumuz anlamına gelmektedir. Bahar aylarında yüz gösteren Papatyalarsa temiz bir kalbin simgesidir. Özellikle son dönemde ihtiyacımız olan şeyin anlamıysa zeytin yapraklarında gizli bu yapraklar barışın simgesi haline gelmiştir.Sevgiliniz,eşiniz veya bir arkadaşınızdan Nilüfer alıyorsanız anlamının mutluluk olduğunu unutmamak yararlı olacaktır.

Evrensel olarak çiçekler renklerine göre anlam kazanmaktadır. Pembe renkteki çiçekler şefkati temsil eder. Beyaz renktekilerse saflık ve temizliğin simgesidir. Yumuşak huyluluğu temsil eden çiçekler mavi renkteyken ümidi temsil eden çiçekler yeşil renktedir. Kırmızı tonlarındaki çiçekler aşkı temsil ederken siyah renkte olan çiçekler üzüntüyü temsil eder.

Çiçek İsimleri Renkleri ve Anlamları

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir