Ciğer Sotenin Yanında Ne Gider

Ciğer Sotenin Yanında Ne Gider

Ciğer Sotenin Yanında Ne Gider

Ciğer sote, özellikle sakatat sevenler tarafından tercih edilen yemekler arasında yer almaktadır.

Dana ciğer, kuzu ciğer kimi zamanda isteğe bağlı olarak tavuk ciğerden de yapılmaktadır. Ciğer sotenin ana malzemeleri arasında kuru soğan yer almaktadır.

B12 vitamini açısından da son derece zengin olan, bu yemek çeşidimiz, hemen her sofrada yöreye göre baharatlarla zenginleşmektedir.

Ciğer sotenin yanında pilav, cacık ve salata olmazsa olmazlar arasındadır. İçecek olarak ise ayran veya şalgam en çok tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Bunlara biraz değinmemiz gerekir.

Pilav

Ana yemekler arasında yer alan pilav, ciğer sotenin yanında yer alacaksa pirinç veya bulgurdan yapılmaktadır.

Cacık

Salatalık, isteğe bağlı olarak sarımsak, kuru nane yoğurt ve bir miktar zeytinyağı ve süslemek için ise taze nane kullanılarak yapılan garnitürler arasında önemli yere sahiptir.

Salata

Öğlen ve akşam yemeğinde, masanın ana çeşitleri arasında yer almaktadır. Ciğer sotenin yanında soğan salatası olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kuru soğan, maydanoz ve sumakla yapılan bu salata türü tercih edilenler arasındadır.

Piyaz adlı salatamızda kuru fasulyeniz haşlanarak kuru soğanla harmanlanmasıyla oluşan salata çeşidimizdir ki yine ciğer soteyle sunumu yapılmaktadır.

Mevsim salatası ise marul, maydanoz, nane, taze soğan, domates ve salatalıkla harmanlanarak sunumu yapılan salata çeşidimizdir.

Ayran

Milli içeceğimiz olan ayran, yoğurt ve suyun çırpılması ile oluşmaktadır. Kimi yörelerde ise içerisine bir miktar soda da dökülerek lezzetlendirilmektedir.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir