Ciklet Balığı Hastalıkları

Ciklet Balığı Hastalıkları

Ciklet Balığı Hastalıkları

Diğer akvaryum balıklarına göre dış bakterilere karşı daha dayanıklı olan bu ciklet balıkları günümüzde çok tercih edilmektedir. Genel olarak adları cichlidler olmaktadır. Özellikle beyaz benek veya mantar gibi hastalıkları çok kolay bir şekilde atarlar mesela japon balıkları biraz zor atar ama ciklet balıkları öyle değil. Fakat en çok etkilendirdikleri durum ise iç parazitlerdir çok zor üzerlerinden atarlar atamazlarsa ölüme bile yol açabilir. Balıkların hastalıkları ile uğraşmak için iyi gözlem yapılmalı ve sabır etmelisiniz.

Beyaz benek veya mantar hastalığı oldu ise muhtelif ilaçlarını kullanarak tedavi edebilirsiniz. İç hastalıkların tedavisi 6 gün ile 1 ay sürmektedir bu yüzden dediğimiz gibi sabırlı olmalısınız. Eğer parazit oldu ise burada epey bir tecrübeniz ve bilgi sahibi olmalısınız. Bu konuyla ilgili yazılan tüm yayınlara bakmalı ve çok araştırma yapmalısınız. Her balık birbirinden farklıdır ve özel hastalık bünyesi vardır.

Özellikle her bölgenin çeşitli ve değişik parazitleri bulunmaktadır. Eğer akvaryumunuzda doğal bir ortam var ise o zaman parazit hastalığına yakalanmaz. Şunu da unutmamak gerek ki akvaryum ortamında balıkların bağışıklık sistemi her zaman zayıf olur. Buda parazitin ortaya çıkmasına sebep olmakta. Bu nedenle arkadaşlar yerli üretilen balıkların alınması tavsiye edilir. Eğer alacaksanız arkadaşlar yerli alın derim. Şimdi hastalığına baktık gördüğünüz gibi cikletler o kadar sıkıntılı bir balık değil akvaryum renkli görünsün diyorsanız tavsiyem ciklet balıklarıdır.

ciklet balığı hastalıkları resimli

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir