Cildi pürüzsüz yapan maskeler nelerdir? Evde yapılabilecek en kolay cilt maskesi tarifleri

Cildi pürüzsüz yapan maskeler nelerdir? Evde yapılabilecek en kolay cilt maskesi tarifleri

Cildi pürüzsüz yapan maskeler nelerdir? Evde yapılabilecek en kolay cilt maskesi tarifleri

Cildimiz, vücudumuzu saran, doku ve kasların oluşturduğu en önemli organlarımızdır. Kolajen, kan damarları ve salgı bezlerinden oluşmaktadır. Taze, canlı ve pürüzsüz olabilmesi için de ölü hücrelerin yok edilmesi ve yeni hücrelerin dış tabakaya doğru çıkması gerekmektedir. Cildimize gerekli bakımların yapılmaması ile yeni hücreler dış tabakaya ulaşamamakta ve cilt yaşlanmaya ve sağlıksız hale gelmeye başlamaktadır.

Pürüzsüz bir cilt için evde hazırlanabilecek doğal maskelerle gözenekleri küçültebilir ve ince kırışıklıkların görünümünü azaltabilirsiniz. Gün boyunca bol su içmek cildi içten nemlendirmeye yarar. Gerekli olan vitamin ve mineralleri gıda yoluyla almak cildi yaşlanmanın belirtilerine karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Cildinizin nemli kalması kırışıklıkları geciktirmek için önemlidir. Güneşe çıkmadan önce bulutlu havalar dahil en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı, mümkünse siperlikli şapka takılmalıdır. Havuç, kereviz ve ıspanak gibi A vitamini bakımından zengin sebzeler yenmeli ve her gece en az 8 saat uyunmalıdır. Bunların uyulması ile birlikte evde uygulayabileceğiniz doğal maske cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini temizleyerek alttan yeni derinin çıkmasını, gözeneklerin açılarak cildin nefes almasını sağlar.

Cildi Pürüzsüz Yapan Maskeler Nelerdir? Cilt lekeleri için en etkili maske tariflerini paylaşıyoruz

  1. Ölü Deriyi Temizlemek İçin Deniz Tuzu

Evde hazırlayacağınız maske için ihtiyaç duyacağınız tek malzeme deniz tuzudur. Yüzünüzü ılık suyla ıslattıktan sonra deniz tuzunu sürün ve parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak “T” bölgesi başta olmak üzere tüm yüzünüze uygulayın. Gözenekleri sıkıştırmak için tuzu soğuk suyla yıkayabilirsiniz. En iyi etki için haftada bir kez tekrarlayın.

  1. Göz Altları İçin Patates

Gözaltında oluşan koyu halkalar genetik nedenlerle oluşabileceği gibi yorgunluk ve stresin bir işareti olabilir. Bu halkaların görünümünü azaltmak için rendelenmiş çiğ patatesi tülbente sarın ve göz kapaklarının üzerine koyarak 15-20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

  1. Havuç Maskesi

2-3 orta boy havucu haşladıktan sonra püre kıvamına gelinceye kadar ezin ve 3 yemek kaşığı balla karıştırın. Yüzünüze eşit miktarda yayın ve 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

  1. Ballı Yüz Maskesi

Hiçbir karışım yapılmadan sadece bal kullanarak yapabileceğiniz maskeyi yüze sürmeden önce gözeneklerin açılması için sıcak suya batırdığınız havluyu yüzünüze koyun ve 1-2 dakika bekletin. Daha sonra balı yüzünüze eşit miktarda yayın ve 20-30 dakika bekletin. Gözeneklerin maskeden sonra tekrar küçülmesi için soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

  1. Portakallı Yoğurt Maskesi

Bu maskenin hazırlanmasında 2 çay kaşığı yoğurt ile çeyrek su bardağı portakal suyu yeterli olacaktır. İkisini iyice karıştın ve parmak uçlarınızla yüzünüze hafifçe masaj yaparak sürün. 5 dakika beklettikten sonra durulayın. Portakallı yoğurt maskesi cildi canlandırmak için kullanılabilir.

6.   Nane Kürü

Bu doğal yöntemlerin en başında da nane kürü gelmektedir. Yarım litre suyu kaynatıp içerisine 10 dal taze nane atıp 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra küveti su ile doldurup hazırlanan nane çayını ve 1 fincan tuzu küvete döküp yarım sat kadar küvette dinlenilmelidir. Haftada 1defa uygulanan bu nane kürü cildinizin tazelenmesini, ferahlamasını ve dinlenmesini sağlayacaktır.

Cildi pürüzsüz yapan maskeler nelerdir

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.