Cildin sağlıklı ve diri olması canlı görünmesi için ne yapmalıyız?

Cildin sağlıklı ve diri olması canlı görünmesi için ne yapmalıyız?

Cildin sağlıklı ve diri olması canlı görünmesi için ne yapmalıyız?

Başta kadınlar olmak üzere herkes sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Güzel bir cilde sahip olmada genlerin yanı sıra cilt bakımına da özen göstermek önemli rol oynamaktadır.

Bugün modern insanın dış görünüşü birçok diğer ihtiyacının önüne geçmiştir. Dış görünüşümüzün temel noktası şüphesiz ki cildimizdir. Günlük hayatta dikkat edeceğimiz aslında çok basit olan birkaç kural sağlıklı ve mükemmel cilde ulaşmamız için bizlere çok yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Cilt İçin Yapılması gerekenler

Öncelikle Cilt tipinin bilinmesi gerekmektedir. Her insanın kendine özgü bir cilt tipi vardır. Bunlar;
Kuru ciltler

Kolaylıkla pul pul olur ve pürüzlüdür.

Yağlı ciltler

Parlak olurlar genellikle büyük gözeneklere sahiptirler.

Karma ciltler

Her iki durumu da yüzün ve cildin farklı bölgelerinde barındırmaktadır. Örnek olarak alın, burun ve çene kuru iken, yanaklar ve kulak çevresi yağlı olabilmektedir.

Normal ciltler

Dengeli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gözenekleri ne fazlaca kapalı ne de fazlaca açıktır. Cilt yağını kaybetmemiştir ve  yapısında nem tutabilir özelliktedir.

Cilt Yapısına Göre Uygulanan Temizlik Nelerdir?

Normal Ciltler

Nazik bir temizleyici ve cildi kurutmayacak bir sabun tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüzünüzü ılık suyla yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Yüzünüzü mutlaka kurulayın. Bu işlemlerden sonra dikkat etmeniz gereken şey yüzünüzün kuruyup kurumadığıdır. Eğer yüzünüz kuruyorsa sabun ya da temizleyicinizi mutlaka değiştirin.

Kuru Ciltler

Kuru cilde sahip kişilerin alkol ve parfüm barındırmayan temizleyicilerle cilt temizliği yapmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu maddelerin ciltte kurutucu etkiye sahip oldukları bilinen bir gerçektir. Cilt temizliğinden sonra cildinizi hırpalamadan nazikçe yıkayın kullanacağınız su ılık olmalıdır. Kuru cilde sahip kişilerin sıcak su kullanmaları asla tavsiye edilmez. Ayrıca cildinize uygun sabun almayı unutmayın.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerin temizlenmesinde köpük önerilir. Yağ içermeyen köpükle temizlenene yağlı ciltler kısa sürede dengeye gelmektedirler. Temizleme işleminden sonra ılık ama bol suyla cilt mutlaka durulanmalı ve dinlendirilmelidir. Yağlı ciltlerde sarkma sorunu sıkça görülen bir durumdur. Bunun engellenmesi için sıkılaştırıcı ürünler kullanılmalıdır. Yağlı ciltlerin en büyük dezavantajı geniş açıklıklara sahip olmalarıdır. Bu açıklıklara biriken vücut yağları dışarıdan gelen tozlarla birleşerek çabucak aknelere dönüşüverirler. Bu durumun engellenmesi yağlı ciltlerin sık sık yıkanmasıyla mümkündür.

Hassas Ciltler

Bu tür ciltlerin bakımı oldukça zordur. Avantajları ise müthiş görünüyor olmalarıdır. Cildinizi çok hafif temizleyicilere emanet etmenizi öneriyoruz. Diğer yandan mutlaka sıcak su kullanın. Cildinizi ovmak yerine geniş dairesel hareketlerle hafifçe okşayarak temizleyin. Alkol, asit ve alkoloid içeren ürünlerden uzak durun. Bunların yerine bitkisel katkı maddeleri içeren ürünlere yönelin.

Cildin Canlı Tutulması İçin Nelere Uyulmalıdır?

  1. Cildin neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle bol su içilmelidir.
  2. Güneşe çıkarken güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
  3. Cildin sabah ve akşam haricinde çok sık yıkanmamasıdır.
  4. Asla ve asla makyajlı olarak yatılmamalı ve makyaj atıkları tamamen temizlenmelidir.
  5. Makyaj ürünlerinizin içeriği ile son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.
  6. Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
  7. Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  8. Beslenmeye dikkat edilmelidir.
  9. Aşırı tuzlu yiyecekler, katkılı besinler ile yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Cildin sağlıklı ve diri olması canlı görünmesi için ne yapmalıyız

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir