Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak kapatmak temizlemek ve yok etmek için neler yapmalıyız?

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak kapatmak temizlemek ve yok etmek için neler yapmalıyız?

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak kapatmak temizlemek ve yok etmek için neler yapmalıyız?

Ciltteki gözenekler genetik olduğu gibi stres, kötü cilt bakımı, yapılan cilt bakımı sonrası temizliğinin sağlıklı yapılmaması ve yağlı cilde sahip olan insanlarda çok sık görülmektedir. Oluşan bu gözenekler yüzün yaşlı ve donuk görünmesine sebep olur. Ciltte oluşan bu gözenekleri sıkıştırarak yok edebilmek için son dönemlerde bitkisel çözümler daha çok ilgi görmektedir.

Öncelikle bitkisel ürünlerle gerekli olan tedavi yöntemini uygulayabilmek için cilt temizliğinin iyi yapılması ve cildin nemli kalmasının sağlanması gerekmektedir. Cilt temizliği sağlıklı yapıldıktan sonra hazırlanacak olan doğal ve bitkisel yöntemlerden faydalanabiliriz.

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ciltte bulunan gözeneklerin genişlemesi bakterilerin cilde girmesine, kirin ve yağın gözenekleri tıkamasına yol açmakta bu nedenle de cildin yeteri kadar hava almamasına engel olur.  Bundan dolayı ciltte siyah noktalar ile sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu oluşumlar nedeniyle cildin mat ve solgun aynı zamanda kişinin yaşından daha büyük görünmesine neden olmaktadır.

Ciltteki gözenekleri sıkıştırmak için bazı bitkisel ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Uygulanabilecek bu yöntemler;

  1. Öncelikle ciltteki gözenekleri zeytinyağı ile temizleyebiliriz. Zeytinyağı cildi temizlemede ve tıkanan gözenekleri açmada çok etkilidir.
  1. Cilt temizliği sonrasında il yapılacak şey ölü hücrelerin temizlenmesidir. Bunun için yapılması gereken karbonattır. Karbonat suda eritildikten sonra yapılan karışım ile cilde masaj yapılarak uygulanması sonrası ölü hücrelerin temizlenmesi sağlanır.
  1. Ölü hücreler temizlendikten sonra uygulanacak olan diğer şey yeni hücre oluşumunu sağlamaktır. Yeni hücrelerin oluşumu için en iyi uygulama C vitamini takviyesidir. C vitamini yeni hücrelerin gelmesini çabuklaştırır.

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Kullanılacak Doğal Ürünler Nelerdir?

Bazı bitkisel ürünler ciltteki gözenekleri sıkıştırmak için son derece etkili ve sağlıklı bir tercihtir. Cilde uygun olan bitkisel ürünün seçilmesi ve uygun şekilde kullanılması cildin sıkıştırılmasına katkı sağlar. Cildin sıkıştırılmasında etkili olan doğal ve bitkisel ürünler ve faydaları şunlardır.

Elma Sirkesi

İçerisinde yüksek derecede asit içermesi nedeniyle ciltte bulunan fazla yağı alarak gözenekleri yağdan ve kirden temizler. Sıcak su ile yüz yıkandıktan sonra elma sirkesiyle sivilcelerin bulunduğu bölgeler temizlenir.

Maydanoz

Özellikle deride bulunan toksinleri almada ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan şeyleri yok etmede çok etkilidir. Ciltteki gözeneklerin temiz olmasına yardımcı olur.

Karbonat

Ciltteki gözeneklerin temizlenmesinde en etkili yöntemdir. Cildin diri ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı

Cilt gözeneklerinde biriken yağları çözerek temizlemeye yardımcı olur. Özellikle yapılan makyaj sonrasında temizlikte kullanılması gereken en etkili yöntemdir.

Bal

Bal tıkalı gözenekleri temizlemede ve tıkanıkların açılmasında en iyi yöntemdir. Ciltte oluşan fazla yağın yok edilerek ciltteki gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olur.

Gülsuyu

Gülsuyu ile yüzün yıkanması gözeneklerin sıkışmasına ve temizlemesine yardımcı olur.

Domates

Domates cildin sıkılaştırılmasında kullanılabilecek bitkisel çözümlerden biridir.

Kuşburnu

Kuşburnunun cildi sıkılaştırmada kullanılan bir yöntemdir.

Badem

Badem ciltteki gözeneklerin açılmasında çok etkili bir tercihtir. Yaklaşık 50 gr bademin toz haline gelinceye kadar geldikten sonda su ile kırıştırılması sonunda meydana gelen macunun yüzünüze sürülerek yaklaşık 25-30 dakika bekletildikten sonda ılık su ile yıkanması ciltteki gözeneklerin açılmasına çok faydası olacaktır.

Limon

Limonda bulunan C vitamini nedeniyle limon suyunun su ile karıştırılması sonrası bir pamukla cilde sürülmesi sonrası ölü hücrelerin temizlenmesine ve yeni hücrelerin oluşmasını yardımcı olmaktadır.

Kil

Kil, özellikle ciltteki gözeneklerde bulunan kiri ve yağı temizlemekte çok etkilidir. Kil sayesinde cildin nefes alması sağlanır.

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.