Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgi

Çocuk gelişimi Eğitimi Okul öncesi dönem olan 0-6 yaş arasındaki çocukları kapsamaktadır. Çocuk Gelişimi Eğitimi Bölümü genel hatlarıyla, 0 ile 6 yaş arasındaki çocukların gelişim aşamalarını gerek fiziksel, gerek bilişsel, sosyal, duygusal, olarak öğrenme, çocukların sağlık, beslenme ve eğitimi konularında bilgi sahibi olma.Çocukların gelişim aşamalarını göz önüne alarak onlara öğrenirken eğlenecekleri eğitim programları hazırlayabilme.

Çocukları topluma bilişsel, sosyal, duygusal açıdan sağlıklı bireyler olarak hazırlama, ailelere çocukları ile yaşadıkları problemlerde yol gösterici olma konularını kapsar.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Çocukları seven, onların duygularını anlayabilen, hoşgörülü, güler yüzlü, sabırlı, gelişim psikolojisini merak eden, kendini geliştirmeye açık, yaratıcılık becerisine sahip herkes üniversitede bu bölümü tercih edebilir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Olan Üniversiteler Hangileri?

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Ali Evran Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Burini Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Okan Üniversitesi 4 yıllık Çocuk Gelişimi Eğitimi Öğretmenliği bölümü olan üniversitelerdir. Özel üniversitelerin burslu ve paralı olan bölümlerine de bakmanızda yarar var.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar?

Milli Eğitim Bakanlığına ya da Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğüne Bağlı okullarda öğretmenlik yapabilirler. Televizyon ve radyolarda çocuk programları yapımcılığı yapabilir, çocuk kitabı çıkarabilir, çocuk kitapları ve materyalleri hazırlamada danışmanlık görevi yapabilirler.

Hastanelerde yatan çocukların eğitim ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayacak bir işte görev alabilirler.

Akademik personel olarak Üniversitelerde yükselme şansına sahip olabilirler. Çocuk Gelişimi Eğitimi ve Öğretmenliği bölümü yaratıcılıkla bağlantılı olmasından dolayı yeniliklere açık, çalışma alanı seçenekleri bakımından zengin bir bölümdür. Son yıllarda çok sık açılan kreş ve yuvalar bu alana olan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır.

Çocuk Gelişimi Eğitimi ve Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Çalıştıkları alana ve okullara göre değişiklik göstermesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği alt limitler okullar için standardı koruması açısından önemlidir.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.