Çorbanın Yanında Ne Gider

Çorbanın Yanında Ne Gider

Çorbanın Yanında Ne Gider

Sofralarımızın ana yemeği arasında yer alan çorba, yöreden yöreye farklı çeşitleriyle damaklarda yer edinmektedir.

Çorba, hayatımızda öylesine yer edindi ki saat kaç olursa olsun yirmi dört saat açık çorbacılar sayesinde, hem açlığımızı bastırmış hem de mükemmel lezzetlere istediğimiz anda kavuşmuş oluyoruz.

Çorba, yemek sofralarının olmazsa olmazları arasında yer aldığı için, çorbayı her yemekten önce tüketebilirsiniz.

Örnek verecek olursak, karnıyarık, fırında patates, mantı, kavurma gibi yemeklerden önce mideyi de yemeğe hazırlama adına çorba çeşitleriyle yemeğe başlayabiliriz. Daha detaylı bahsetmek gerekirse

Karnıyarık

Patlıcanın kızartılması ve kıymadan oluşan iç harcının patlıcanın içerisine yerleştirilmesi ile yapılan, karnıyarık yemeği, çorbanın yanında mükemmel bir tercih olacaktır.

Fırında Patates

Halka halka doğranan patateslerin, et ya da tavukla birleşerek fırına sürülmesiyle hazırlanmaktadır. Besin değeri son derece yüksek olduğu gibi aynı zamanda da doyurucudur. Çorbaların yanında birbirini tamamlayan yemeklerdendir.

Mantı

Yöreden yöreye farklılık gösteren mantılar, kimi yerde kıymayla kimi yerde ise yeşil mercimekle yapılmaktadır.

Kıymalı mantı hem doyurucu, hem de kıyma nedeniyle besin değeri yüksektir. Hamurlu bir yemek çeşidi olduğu için, çorba bu masada olmazsa olmazlar arasındadır.

Kavurma

Kavurma yemeği ise damak tadına ve tercihe göre farklılık göstermektedir. Dana eti, kuzu eti veya keçi etinin sağan ve çarliston biberle kavrulmasıyla oluşan bir yemek çeşidimizdir.

Kavurmanın yanında az miktarda pilavın da olması masaya şenlik getirmektedir. Bu şekilde çorbanız ile bütünleşerek damaklarda unutulmaz lezzetler bırakacaktır.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.