Çörek Otunun Saça Faydaları Nelerdir? Uygulanması Ve Kullanılması Hakkında Bilgiler

Çörek Otunun Saça Faydaları Nelerdir? Uygulanması Ve Kullanılması Hakkında Bilgiler

Çörek Otunun Saça Faydaları Nelerdir? Uygulanması Ve Kullanılması Hakkında Bilgiler

Saç dökülmesine ve kepek oluşmasına karşı artık herkes evde kendi yöntemleri ile hazırlayacağı doğal maskeleri tercih etmektedir. Saç dökülmesine ve saçlarda kepek oluşmasına karşı pek çok etkili bitkisel çözüm vardır. Bu bitkisel yöntemlerin arasında en etkili olan ise çörek otudur. Çörek otunun saça faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç dökülmesi herkesin şikayetçi olduğu bir saç problemidir. Saç dökülmesine karşı en etkili çözüm yöntemleri arasında yer alan çörek otu saçları ve saç derisini besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçer. Düzenli olarak kullanıldığı zaman saç dökülmelerini ciddi oranda azaltır.
  • Çörek otu yağı saçlarınızın daha parlak ve canlı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.
  • İçermiş olduğu yağ asitleri sayesinde yıpranmış saçlara bakım yapar. Bu sayede saçlar daha güçlü bir hale gelir.
  • Saçlarda fön makinesi, saç düzleştiricisi gibi saç şekillendiricilerinin kullanılması sonucu oluşan saç kopmaları ve saç kırılmalarını önler. Saçlarınıza güçlü bir bakım yaparak saçlarınızın kuvvetlenmesini sağlar.
  • Saç dökülmesini durdurmasının yanı sıra çörek otu yeni saçlarınızın çıkmasını da sağlar. Ayrıca saçlarınızın gürleşmesine yardımcı olur.
  • Çörek otu genç yaşta oluşan saç beyazlamasının da önüne geçer. İçerdiği besin maddeleri sayesinde saça renk veren pigmentleri harekete geçirir.
  • Çörek otu saç derisini besleyerek ve nemlendirerek saç derisinde kepek oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Saçlarınıza bakım yapmak ve saç dökülmelerini azaltmak için çörek otunu kullanabilirsiniz. Saçlarınızın uçlarının kırılması ve kopması saçlarınızın friksiyonunun yapılmadığı anlamına gelmektedir. Saçlarınıza bakım yapmak için çörek otu yağını kullanmalısınız. Çörek otu yağını saçlarınıza haftada bir kez uygulamalısınız. Bir miktar çörek otu yağını saç diplerinize parmak uçlarınız yardımı ile masaj yaparak uygulayın. Saçlarınıza daha çok etki yaratması için çörek otu yağını saçlarınıza sürdükten sonra streç film ile sarabilir ve sabah kadar bekleyebilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa, saç diplerinize sürdüğünüz çörek otunu en az bir saat saçlarınızda bekletmelisiniz. Bu saç kürü sayesinde saç dipleriniz beslenir, saçlarınızın nem dengesi sağlanır ve saçlarınız daha güçlü bir hale gelir.

Çörek otu yağının daha etkili olabilmesi için çörek otu yağı, limon suyu, çam terebentin yağı ve demlenmiş ıhlamur ile bir kür hazırlayabilirsiniz. 1 çay kaşığı çörek otu yağını, yarım limon suyunu, 1 çay kaşığı çam terebentin yağını ve bir bardak demlenmiş ıhlamuru karıştırın. Karışımın kıvamının koyulaşması için biraz bekleyin. Ardından elde etmiş olduğunuz karışımı parmak uçlarınız yardımı ile önce saç diplerinize sürün. Ardından saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru karışımı saçlarınıza yedirin. Saçlarınıza güzelce sürdüğünüz karışımı 20 dakika boyunca saçlarınızda bekletin. 20 dakika sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Bu aşamada saçlarınızı yıkamak için bitkisel içerikli bir şampuan kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bu süreç içerisinde saçlarınıza çok fazla saç düzleştirici gibi saç şekillendirici kullanmamaya özen gösterin. Saçlarınızda istediğiniz etkiyi yaratması için bu karışımı haftada iki kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde bir ay boyunca bu maskeyi saçlarınıza uygularsanız saçlarınız daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Çörek Otunun Saça Faydaları Nelerdir

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.