Cuma günü oruç tutulabilir mi ( Diyanet ve Nihat Hatipoğlu)

Cuma günü oruç tutulabilir mi ( Diyanet ve Nihat Hatipoğlu)

Cuma günü oruç tutulabilir mi ( Diyanet ve Nihat Hatipoğlu)

Cuma günü, her müslüman için Allah’ın toplu halde namaz kılmalarını emrettiği özel bir gün olmaktadır. Hem kadınlar hemde erkekler için oruç söz konusu gündem maddelerinde oldukça konuşulduğunu belirtebiliriz. Cuma günü olarak sadece diğer günleri kapsamayan bir oruç tutma durumunda bazı hadisler, yorumlamalar ve değerlendirmeler vardır. Orucun tutulma gayesinde Cuma günü kesin kez tutulamaz diye hüküm verme durumlarının olmaması gerektiğini de ifade edebiliriz. Ayrıca nakledilen bazı hadislerde, Cuma günü için sadece oruç tutmanın mekruh olduğu da belirtilmektedir.

Cuma Günü Oruç Tutmak Günah mı?

Eğer Allah’a ibadet söz konusu olarak, Allah rızasını kazanmak için emirlerden bir tanesi yerine getirilmesi gerekiyorsa buna günah denmez. Günah kavramı Kur’an üzerinde belirtilenlerdir. Bunun dışında kimse birşeyi günah sayamaz ve onu günah diye insanların akıllarına kazıyamaz. Bu tür durumlara müslümanlar Mekruh ya da caiz olmayan hükümlerle dile getirmeye çalışırlar. Bu yüzden de cuma günü oruç tutmanın günahı olmamakla beraber, mekruh olduğunu söyleyen hadislerde bulunuyor.

Cuma Günü Oruç Tutulmaz mı?

İsteyen ve kalbine oruç tuttuğunda iyi hissedecek olanlar oruç tutamaz demek, o kişinin sorumluluğuna ve günahına girme eylemine eşit bir durumdur. Fakat, Peygamberimizin bazı sözü ile alakalı belirtilen hadislerde, Perşembe günü ve Cumartesi gününde katılması gerektiği vurgulanmaktadır. Yani Cuma günü dahil diğer iki günüde katarak, oruç tutulması gerektiği ifade edilmektedir.

cuma günü oruç tutulabilir mi

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.