Dabbetül Arz Nedir? Kısaca Açıklaması

Dabbetül Arz Nedir? Kısaca Açıklaması

Dabbetül Arz Nedir? Kısaca Açıklaması

Dabbetül Arz İslam dine göre ahir zamanda ortaya çıkacağına inanılan ve ne olduğu kesin olarak bilinmeyen ve hakkında çeşitli tartışmalar olan bir canlı varlıktır. Dabbetül Arz İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran’ı Kerim’de de geçmektedir. Kuran-ı Kerim’in 27. suresi olan Neml suresinin 82. ayetinde Dabbetül Arz’dan bahsedilmiştir. Bu canlı varlığın ne şekilde ortaya çıkacağı hakkında çeşitli söylentiler varken kesin olarak bir sonuca varılamamıştır. Dabbetül Arz’ın ne şekilde ortaya çıkacağını sadece Allah bilmektedir. Kıyamete oldukça yakın bir zamanda çıkacağı düşünülen bu canlı varlığın topraktan çıkacak olduğu, insanlığın tümünü etkileyecek bir şekilde güce sahip olduğu, yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde şiddet uygulayacağı düşünülmektedir.

Dabbetül Arz nedir hakkında birçok tartışma yaşanmış ancak kesin olarak bir hüküm ortaya konulamamıştır. Dabbetül Arz hakkında çeşitli din adamlarının söylentileri, inanışları ve düşünceleri şu şekillerde karşımıza çıkmaktadır:

  • Ragıb El İsfehani’nin görüşüne göre dabbe Usame Bin Ladin’dir. Çünkü İsfehani, Dabbetül Arz’ın şerli ve zararlı bir kişi olduğunu düşünmektedir.
  • Bazı kişiler Dabbetül Arz’ın casus bir kişi olduğunu düşünmektedir.
  • Hamdi Yazır’a göre Dabbetül Arz çeşitli ulaşım araçlı olacaktır.
  • Said Nursi’nin düşüncesine göre Dabbetül Arz, bit salgını ya da kurbağa istilası şeklinde gerçekleşecektir.
  • Yaşar Nuri Öztürk Dabbetül Arz’ın ünlü yazar S.W. Hawking olduğunu düşünmektedir.
  • Hüseyin Hatemi Dabbetül Arz’ın Yaşar Nuri Öztürk olduğunu düşünmektedir.

Dabbetül Arz Nedir

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir