Dejavu Ne Demek Nedir? Neden Olur?

Dejavu Ne Demek Nedir? Neden Olur?

Dejavu Ne Demek Nedir? Neden Olur?

Dejavu, Fransızca kökenli bir kelime olup, kelime anlamı olarak daha önceden görmek anlamındadır. Yani Dejavu ne demek açıklayacak olursak yaşanılan bir olayın ya da görülen herhangi bir yerin daha önceden görülmüş olma duygusunun yaşanmasıdır. Özetleyecek olursak kısaca bir anın daha önceden yaşamışlık hissidir. Fransızcada bu kelime deja ile voir kelimelerinden oluşmaktadır. Voir yani görmek kelimesinin geçmiş zamana göre çekimlenmesi ile vu kelimesi ortaya çıkmakta ve yukarıda da bahsedildiği gibi daha önceden görmek anlamı ortaya çıkmaktadır.

Dejavu’nun Nedenleri Nelerdir?

Dejavu çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Genel olarak beynin yaşamış olduğu yorgunluk hissi dejavu yaşanmasında oldukça sık karşımıza çıkan bir nedendir. Yorgunluk hissi nedeni ile beynin bir girdiyi o an tam olarak algılayamamasından kaynaklanabilmektedir. Beyin bu girdiği tam olarak algılamış olduğunda ise bir önceki algılayamama durumu ile kıyaslanıp sanki kişi bu olayı daha önceden yaşamış gibi hissedebilir.

Bunun dışında dejavuya neden olan bir diğer durum da beynin sağ ve sol loblarının çalışma zamanlarıdır. 2 lob arasında bulunan çok küçük bir zaman farkı bir olayın sanki daha önceden de yaşanmış olma duygusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum genel olarak sinir aksonlarında meydana gelen çeşitli sapmalardan kaynaklanmaktadır. Alkolik kişilerin dejavu yaşama ihtimalleri çok daha yüksektir. Ayrıca şizofreni hastaları, epilepsi hastaları bu duyguyu çok daha sık bir şekilde yaşayabilmektedirler.

Dejavu Ne Demek

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.