Deri Ve Kumaş Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Deri Ve Kumaş Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Deri Ve Kumaş Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Yazının icadıyla beraber yazma işlemleri çeşitli araç gereçlerle sürdürülmüştür. Günümüzde bu işlemler kalemler yardımıyla yapılmaktadır. Tükenmez kalemler hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Tükenmez kalemlerin çocukların ellerine geçmesiyle bu önemi yere sahip olan araç ve gereçler bir facianın habercisi olabilir. Çocuklar kalem kullanmaya başladıktan itibaren kâğıtlardan ziyade evin farklı yerlerine de bir şeyler çizmeye başlamaktadır. Silinmeyen mürekkeplerle üretilmiş tükenmez kalem lekeleri ilk başta korkutucu görünmektedir. Bir gün çocuğunuzun elindeki tükenmez kalemle koltuğu boyadığını gördünüz veya cebinizde açık kalmış bir kalemin koltuğa temasıyla buranın boyandığını fark ettiniz. Hemen aklınıza gelen bu lekenin nasıl çıkacağıdır. Aklınızı kurcalayan tek soru şu olmalıdır, koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Bu sorunun cevabı çaresiz bir cevap gibi görünse de farklı uygulamalarla bu lekeden kurtulmak mümkündür. Bu uygulamalar;

  • Arap sabunu
  • Limon kolonyası
  • Aseton ve Alkol
  • Saç spreyi

Zorlu bir kalem olan tükenmez kalem lekesi bu uygulamalarla kolayca çözülebilmektedir. Bu uygulamalar koltuğun kumaş türüne göre değişiklik göstermektedir. Sentetik kumaş üzerindeki bir leke saç spreyi sıkılması ardından silinerek kolayca çıkarılabilmektedir. Renkli kumaşlar üzerine işleyen tükenmez kalem lekesi ise hardal tozunun merhem kıvamına getirilip lekenin üzerine sürüldükten 15 dakika sonra temizlenmesiyle kolayca çıkarılabilmektedir.

Arap Sabunu ve Limon Kolonyası Uygulaması

Bu uygulamalar özellikle leke koltuğa yeni nüfuz ettiğinde gerçekleştirilmelidir. Leke beklerse bu uygulamalar yetersiz kalabilir ve sirkeye başvurabilirsiniz. Tükenmez kalem lekesine Arap sabunu sürülür ve biraz bekletilir daha sonra silinebilir. Limon kolonyası uygulamasında ise lekenin üzerine kolonya sıkılır ve ıslak bir bez yardımı ile silinir eğer elimizin altında limon kolonyası bulunmuyorsa bu işle limonun sıkılması ile de gerçekleştirilebilir. Deri koltuklar üzerinde bulunan tükenmez kalem lekeleri ise bir aseton veya alkol yardımı ile kolayca çözülebilmektedir. Deri koltuk üzerine uygulanan bu işlem sonrasında koltuğun ıslak bir bezle silinip alkol ve asetondan arındırılması gerekmektedir. Aksi taktirde asidik bir özelliğe sahip oldukları için aseton ve alkol koltuğun yapısına zarar verecektir.

Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.