Derin Kistik Akneler İçin Ev Çözümleri

Derin Kistik Akneler İçin Ev Çözümleri

Derin Kistik Akneler İçin Ev Çözümleri

Günümüzde birçok insan, derin kistik akneler için ev çözümleri konusunda bir arayış içerisindedir. Akneler, pek çok insan için yaşamdaki önemli sorunlardan biridir. Bu soruna yönelik olarak oldukça farklı seçeneklerde tedavi metotları mevcuttur. Fakat hayatta pek çok şeyde olduğu gibi bu soruna da yönelik doğal bir çözüm üretmek, herkes açısından daha memnun edici bir durumu meydana getirmektedir.

Aknenin genel olarak bir hormonal bozukluktan kaynaklanabildiği düşünülmektedir. Ayrıca tabi cilt konusunda yeterince bakım yapılmaması ve tüketilen yanlış besinlerin de etkileriyle bu türden sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Aknelere genel olarak ergenlik dönemlerinde sıklıkla rastlanır. Fakat bu sorun ilerleyen dönemlerdeki yetişkinlerde de görülebilmektedir. Ancak her şeye rağmen oluşan bu soruna karşı da bir çözüm üretmek mümkündür.

Derin Kistik Akneler İçin Neler Yapılabilir?

Cildin akne gibi sorunlardan uzaklaşması için yapılması gereken birtakım uygulamalar vardır. Bunlar bazı doğal ürünler aracılığıyla gerçekleşir. Ciltte meydana gelen derin akneler için uygulanacak faydalar yöntemler arasında;

  • Aspirin ve yoğurt karışımının kullanılması,
  • Hint yağının kullanılması,
  • Cildin limon suyu ile dezenfekte edilmesi,
  • Ya da karbonat tozu kullanılması gibi seçenekler yer alır.

Cildin akneden uzaklaştırılması ve onların oluşumlarının meydana gelmesinin engellenmesi için, daima bir temizlik ve bakımın yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu yöntemler ile belirli zamanlarda cildinizi ölü katmanlardan temizleyebilirsiniz. Bu sayede cildinizin gözenekleri daha rahat bir şekilde nefes almaya başlamış olur.

Aspirin ve Yoğurt

2 ya da 3 aspirini ezerek bir toz haline getirin. Daha sonra buna uygun az miktarda yoğurt ile toz aspirini karıştırın. Ardında bu karşımı cildinize nazikçe yedirerek uygulayın. Bunu gün içerisinde 1 ya da 2 kez tekrar edebilirsiniz. Bu sayede gözenekler daha iyi bir şekilde sıkılaşarak cildinizi canlandıracak ve aknenin etkilerini azaltacaktır.

Hint Yağı

Aknelerin olduğu yere Hint yağını cildinize masaj yapacak şekilde uygulayın. Bunu 2 ya da 3 dakika boyunca sürdürebilirsiniz. Daha sonra sıcak bir bez yardımıyla, cildinizdeki gözenekleri buhar ile temizleyin.

Limon Bakımı

Limonun, içerdiği asitler yardımıyla ciltteki ölü hücreleri atıcı bir etkisi vardır. Limon suyunu çıkardıktan sonra bunu cildinize yedirerek uygulayın. Bunun için cildinizi önceden temizleyin ve cildiniz üzerinde yeterince kurumasını bekleyin. Ancak bunu karbonat tozu uygulamasından sonra gerçekleştirmeniz daha iyi olur.

Karbonat Tozu Uygulaması

Karbonat tozu, akneyi ortaya çıkaran bakteri ve oluşumları ortadan kaldıracak bir etkiye sahiptir. Ayrıca yine kabartma tozunun, deri altı sivilceler üzerinde de oldukça önleyici yapıda bir çalışma mekanizması vardır. Kabartma tozunu, 1 yemek kaşığı olacak şekilde alın ve suyla karıştırın. Bunu cildinize sürerek 2 ya da 3 dakika bekleyin ve ardından durulayın. Bu uygulamayı günde 1 defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.