Ders Çalışma Teknikleri Ve Tavsiyeleri

Ders Çalışma Teknikleri Ve Tavsiyeleri

Ders Çalışma Teknikleri Ve Tavsiyeleri

Ülkemizde eğitim öğretim sistemi tam da ebeveynlerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veremediği için bilhassa öğrenciler bu durumdan oldukça şikayetçidirler.

Bilinen bir gerçek var ki o da okullarda okutulan ders içerikleri TEOG, YGS, LYS gibi aslında hayatımıza gelecekte yön verecek olan sınavlarla tam uygunluk sağlayamamaktadır.

Bu sebeple de öğrenciler eksiklerini tamamlamak için eskiden var olan şimdi ise piyasadan yasal olarak kaldırılan dershanelere gitmektedirler.

Öğrenciler artık dershane yerine danışmanlık merkezi, etüt merkezi gibi isimlerle açılan aslında dershanelerle aynı işi yapan kurumların yolunu tutmaktalar. Ülkemizin ekonomik durumunu göz önünde bulunduracak olursak her ebeveyn çocuğunu danışmanlık eğitim merkezlerine gönderememektedir. Bunun için en kısa zaman da ülkemizin eğitim öğretim sisteminin yapılandırılmasını eksiklerin giderilmesini her öğrenciye gerekli eşit imkanların tanınmasını istemekteyiz.

Ders çalışma teknikleri nasıl olmalıdır?

Mutlaka ders çalışma planına sahip olmak gerekmektedir. Fakat ders çalışma planı öğrenciyi ne çok sıkacak ne de çok gevşek bırakacaktır. Her ikisi de öğrenciyi olumsuz etkiler. Öncelikle buna bir ayar getirmek gerekmektedir. Örneğin okuldan eve gelindiğinde bir müddet öğrencinin dinlenmesi gerekebilir.

Ancak öğrenci hayır ben gelir gelmez konuları tekrar edip sonra dinlenirim böyle daha iyi hissediyorum derse konu tekrarının ardından dinlenmek gayet uygun olmaktadır.

Sözü geçmişken her gün öğrenilen konuların muhakkak üzerinden geçilmesi gerektiği hatırlatılmalıdır. Ayrıca okula gitmeden bir gün öncesinde yeni işlenilecek konuları öğrenciler kendileri öğrenmeye ve anlamaya çalışmalıdırlar. Bir sonra ki gün aynı konu okulda işlendiğinde konuyu anlamak daha da kolaylık sağlayacaktır.

Aşağıda yer alan videoda ders çalışma yöntemleri anlatılmaktadır. İzlemenizi tavsiye ederiz.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.