DGS Puan Hesaplama Nasıl Olur Ve Yapılır

DGS Puan Hesaplama Nasıl Olur Ve Yapılır

DGS Puan Hesaplama Nasıl Olur Ve Yapılır

Dikey Geçiş Sınavları, iki yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan ön lisans öğrencilerine yapılan bir sınavla lisans eğitimine devam etme işlemini sağlamaktadır. Herhangi bir meslek yüksekokulundan mezun olan kişi bu sınava katılma hakkına sahiptir.

Sınava girenler adaylar bu sınavda yaptıkları puanlarla meslek yüksekokulunda okuduğu bölüm doğrultusunda tercih yapmaktadırlar. Örneğin; meslek yüksekokullarının adalet bölümünden mezun olmuş bir kişi bu sınavda yaptığı puanla hukuk bölümünü tercih edebilmekte ve bu bölümü kazanıp bitirdiği taktirde hukuk diplomasına da sahip olmaktadır.

Sınava Girme Şartları

Yüksek Öğretim Kurumu adayların bu sınava girebilme hakkını kısıtlamıştır. Adaylar dikey geçiş sınavına yalnızca üç kere girebilme hakkına sahiptir. Sınava girebilmek için aranan diğer bir şart ise meslek yüksekokulun ikincisi sınıf öğrencisi olma durumu veya en geç beş yıl önce mezun olunmuş olmasıdır.2010 yılında mezun olan biri 2016 yılında dikey geçiş sınavına girme hakkına sahip değildir.

Ön lisans mezunları için çok iyi bir fırsat olan bu sınav 120 sorudan oluşmaktadır. Adayların sözel ve sayısal yetenekleri ölçülmektedir. Sınava giren adaylar sınav sonrasında yaptığı netleri tahmin ederek bir önceki yılın kılavuzuyla beraber bir lisans programına yerleşip yerleşmeme durumlarını kolayca tahmin edebilmektedirler. Her adayın aklında yer etmiş bir soru olan DGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır sorusu adayların tahmin etme yeteneklerini arttırmaktadır.

DGS puan hesaplaması yapılırken şunlar önemlidir;

  • Türkçe ve Matematik net sayıları
  • Akademik not ortalaması

Net sayıları ve akademik not ortalaması bilindiği taktirde adaylar puanlarını çok kolay hesaplayabilmekte ve yerleşebilme durumlarını görebilmektedir.Puan hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

Ders netleri belirli katsayılar ile çarpılır, çıkan sonuç 0,6 katsayısı ile çarpılmış ön lisans başarı puanına eklenir.

Sözel puanı hesaplanırken netlerin çarpılacağı katsayılar sözel bölüm için 1,681,sayısal bölüm için 0,315dir.Bu netler bu katsayılarla çarpılıp toplanır daha sonra 0,6 katsayı ile çarpılan ön lisans başarı puanı 87,747 ile toplanarak DGS sözel puanı elde edilir.

Eşit ağırlık puanı hesaplanırken netlerin çarpılacağı katsayılarsa sözel bölüm için 1.009, sayısal bölüm için 0,945dir.Bu netler bu katsayılarla çarpılıp toplanır daha sonra 0,6 katsayı ile çarpılan ön lisans başarı puanı 96.642 ile toplanarak DGS eşit ağırlık puanı elde edilir.

Sayısal puan hesaplanmasında ise kullanılan katsayılar sözel için 0,336, sayısal 1,575tir.Bunların çarpılıp toplanması ile 0,6 katsayısıyla çarpılan ön lisans puanına 105,536 puan eklenerek sayısal puan bulunur.

DGS Puan Hesaplama Nasıl Olur Ve Yapılır

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir