Dini Nikah Nasıl Kıyılır? Kimler Yapabilir? Kısaca Cevabı Ve Açıklaması

Dini Nikah Nasıl Kıyılır? Kimler Yapabilir? Kısaca Cevabı Ve Açıklaması

Dini Nikah Nasıl Kıyılır? Kimler Yapabilir? Kısaca Cevabı Ve Açıklaması

Dini nikah, dinimizde evlenmeden önce mutlaka kıyılması zorunlu olan nikahtır. Resmi nikahtan önce veya sonra yapılması önerilmektedir. Ve eğer, nikah memuru da şartları yerine getirirse resmi nikah ile dini nikah kıyılabilmektedir. Dini nikah ile dinimizde erkek ile kadının arasındaki namahremlik kalkmaktadır. İslam içinde de bu şekilde evlenilmektedir. Bilinmesi gereken sorulardan en önemlisi ise dini nikah nasıl kıyılır olmaktadır. Dini nikah, Müslüman bir erkek ve Müslüman bir bayan arasında yapılması gerekmektedir. Gerekli olan tüm dualar okunduktan sonra kadının evleneceği kişiye seni koca olarak kabul ettim demesi ve hemen ardından da erkeğin bayana seni hanım olarak aldım demesi nikahın gerçekleşmesi için gerekmektedir. Dualar içinde de Allah’ın sıfatları sayılmakta ve imanın, islamın şartları tekrar edilmektedir. Damat ile gelin Müslüman olduğunu bu şekilde göstermektedir.

Dini Nikah Nasıl Kıyılır Şartları Nelerdir?

Dini nikah için olması gereken temel şartlar üç tanedir. İlki hem damadın hem de gelinin Müslüman olması gerektiğidir. Hiçbir şekilde Müslüman olmayan biri ile evlenilmesi dinimizce uygun görülmemiştir. İkinci şartı şahitlerin nikaha şahit olmasıdır. Üçüncü şartı ise icaptır. Yani sözleşme olarak da düşünebiliriz. Bu üç şartı yerine getirenlerin islam içinde de nikahları kıyılmaktadır.

Dini Nikah Nasıl Bozulur?

Resmi nikahtan daha da önemli olan dini nikahın bozulması karşısında artık eşler birbirine namahrem olmaktadır. Dinimizde nikahın düşmesi için erkeğin hanımına üç kere boşol demesi gerekmektedir. Kadın için aynı durum söz konusu değildir. Nikahın bozulması erkeğe bağlı bir durumdur. Üç defa boşol dendikten sonra ise hiçbir şekilde geri dönüş olmamaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=zY4pS9lkSMk

dini nikah nasıl kıyılır

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir