Dirsek Kararması Nasıl Geçer? Kol Ve Diz Dirsek Kararmasını Önlemek İçin Doğal Çözüm

Dirsek Kararması Nasıl Geçer? Kol Ve Diz Dirsek Kararmasını Önlemek İçin Doğal Çözüm

Dirsek Kararması Nasıl Geçer? Kol Ve Diz Dirsek Kararmasını Önlemek İçin Doğal Çözüm

Dirsekler vücudun diğer bölgelerine oranla daha koyu renktedir. Dirseklerin kararmasına sebep olan en önemli etken ise dirseklerin güneş ışınlarına daha fazla maruz kalması ve yerle daha çok temas etmesidir. Dirseklerin koyu renginden hiç kimse memnun değildir. Ancak dirsek kararmaları evde yapılacak olan doğal maskeler ile geçebilir. Peki, dirsek kararması nasıl geçer?

  • Dirsek kararmasını geçirecek en etkili yöntem limon suyudur. Limon suyu pek çok cilt problemi için kullanılmaktadır. Dirsek kararmasına da içermiş olduğu sitrik asit sayesinde iyi gelmektedir. Dirseklerinizin renginin açılması için dirseklerinize her gün limon suyu sürebilirsiniz. Yarım limonun suyunu sıkın ve dirseklerinizi bu su ile ovuşturun. Dirseklerinize limon suyu sürdükten sonra dirseklerinizi 3 saat boyunca yıkamamaya özen göstermelisiniz. Üç saat sonucunda dirseklerinizi sıcak su ile yıkayın. Sonrasında dirseklerinize mutlaka yağlı bir krem sürün. 3 hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın.
  • Kaymak ve zerdeçal karışımı da dirseklerin rengini açmak için kullanılır. Zerdeçal içermiş olduğu maddeler sayesinde ciltte bulunan melatonin maddesinin azalmasını sağlar. Bu maskeyi hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kaymağı, yarım çay kaşığı zerdeçalı ve yarım fincan unu karıştırın. Üç malzemeyi bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı dirseklerinize sürün ve biraz bekledikten sonra dirseklerinizi yıkayın.
  • Dirsek kararmalarını engellemek için kullanılan bir diğer yöntem de kabartma tozu ve süt karışımıdır. Süt içerisinde bulunan laktik asit cildin pigmentasyonunu azaltır. Kabartma tozu da cildinizde biriken ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Sütü ve kabartma tozunu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı dirseklerinize uygulayın. Dirseklerinizde oluşan kararmalar geçene kadar her gün bu karışımı uygulayın.
  • Yoğurt ve sirke karışımı da dirsek kararmalarını önlemek için kullanılan doğal yöntemler arasındadır. Yoğurt ve sirke karışımı içerisinde laktik asit ve asetik asit bulunur. Bu iki madde cilt renginin açılmasını sağlar. bir çay kaşığı sirkeyi ve bir çay kaşığı yoğurdu güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dirseklerinize dairesel hareketler ile sürün ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonrasında dirseklerinizi güzelce yıkayın ve dirseklerinize mutlaka nemlendirici bir krem sürün.

Dirsek Kararması İçin Suna Dumankaya Çözümü

Suna Dumankaya pek çok cilt problemi için olduğu gibi dirsek kararmaları için de kürler hazırlamaktadır. Suna Dumankaya’nın hazırladığı kürler arasında yer alan nane kürü dirsek kararmasını önlemek için kullanılan en etkili doğal yöntemlerdendir. Dirsek kararmasını önlemek için kullanılan nane kürünü hazırlamak için gerekli malzemeler:

  • Bir avuç nane
  • Yarım limon suyu
  • Yarım fincan su
  • Bir top pamuk

Dirsek kararmasını önlemek için kullanılan nane kürünün yapımına suyu kaynatarak başlayın. Suyun içerisine nane yapraklarını ekleyin ve bir süre daha kaynatmaya devam edin. Kaynamakta olan suyun içerisine yarım limonun suyunu ekleyin. Ardından ocağın altını kapatın ve suyu soğumaya bırakın. Hazırlamış olduğunuz nane kürünü pamuk yardımı ile dirseklerinize sürün. Nane kürünü dirseklerinizde 15 dakika bekletin ve sonrasında dirskelerinizi ılık su ile yıkayarak nemlendirin.

Dirsek Kararması Nasıl Geçer

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.