Diş Eti İltihabına karşı neler yapılabilir? İşinize Yarayacak Öneriler

Diş Eti İltihabına karşı neler yapılabilir? İşinize Yarayacak Öneriler

Diş Eti İltihabına karşı neler yapılabilir? İşinize Yarayacak Öneriler

Çürüyen dişlerle birçok birey diş ağrısı ile karşılaşır. Çürüyen dişlerin ağrı yapmasının asıl nedeni apsedir. Apse çürüyen dişin önce diş etine karışması daha sonra da kana karışmasıyla oluşur. Bu nedenle Diş ağrısı ve dişte şişme görülür. Peki diş apsesi için neler yapılabilir, evde önlenebilir mi?

Bitkisel Yöntemler

Unutmamak lazım ki diş apseleri önemlidir. Kana karışan bu durumda öncelikle diş doktoruna başvurulması gerekir. Doktorunuzun tavsiyeleri öncelik olmalıdır. Bunun dışında bitki tedavisi yapılabilir. Apse nedeniyle ağrı yapan dişinizin etrafına karanfil veya lavanta yapımında kullanılan mirra adı verilen sakız sürerek ağrıyı geçici süreliğine giderebilirsiniz. Bu yöntem hamile olanlar için kesinlikle önerilmez.

Ayak Bileği

Apse yapan dişinize giden sinirler ayak bileğinizin içe bakan kısmındaki çukurdan geçmektedir. Bu noktaya bir dakika kadar baskı yaparsanız ağrının azaldığını hatta kesildiğini görebilirsiniz.

Dişinizi Fırçalayın

Apse yapan dişiniz için günlük en az iki defa dişlerinizi fırçalayın. Fırçalamanın yanı sıra gargara yapmak da apse ve diş ağrınızın kesilmesine yardımcı olur.

Karanfil

7 veya 8 adet karanfili sıcak suya koyarak demleyiniz. 10 dakika demlenen bu çayı içerek tüketebileceğiniz gibi gargara da yapabilirsiniz.

Unutmayın diş apseniz varsa öncelikle diş doktorunuza danışın. Diş doktorunuz apsenin durumuna göre size bir tedavi yöntemi belirleyeceği gibi antibiyotik tedavisi de yaparak size tedavi uygulayabilir.

dis-eti-iltihabi

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.