Sağlık

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin yerleştiği kanala fallop kanalı denmektedir ve bu alanlar dışında şu yerlerde de görülmektedir ;

Yumurtalıklarda,

Karın içinde,

Rahim ağzında

Jinekolog tarafından erken gebelik sürecinde dış gebelik tespit edilir ve bu sorun ciddi olabilir. Dış gebelik olduğu için herhangi bir doğum gerçekleşmez.Aynı zaman da Embriyo kaybedilir. Bu yüzden anne hayatını da ciddi anlamda risk altına sokar. Tabi kadının hayatı riske girmeden önce hemen tedavi edilmesi mümkündür. Peki dış gebelik neden olur ? Şimdi yumurtanın tipler vasıtası ile rahme transfer edilir ve bu sırada ortaya bir sorun gelip dış gebeliği ortaya çıkarır. Kadınlar her adet geçirdikleri zaman 1 tane yumurta üretmektedirler. Bu üretilen yumurta eğer sperm ile buluşursa o zaman ortaya döllenme çıkar ve embriyo tüpler aracılığı ile rahme girmektedir. Normal bir gebelik rahim içinde başlar ama tüpler için de lezyon, enfeksiyon gibi farklı sorunlar mevcut ise yumurta rahme doğru gidemez. Bu sorun eğer tespit edilmez ise o zaman tüm şişer ve yırtılır. Bu sebepten dolayı da iç kanama meydana gelir.

Dış gebelik belirtileri nelerdir

5 ve 14 haftaları arasında dış gebelik meydana gelmektedir.

Karın ağrısı

Dış gebelikte meydana gelen sorunlardan birisi de karın ağrısı olmaktadır. Bu sorun sadece karnın tek tarafında yaşanır ve ağrılar sürekli devam eder.

Vajinal kanama

Vajinal kanamalar meydana gelir ama bu adet kanamaları ile karıştırmamak gerekir. Bu kanamalar dış gebelikten kaynaklanmaktadır ve sık sık yaşanabilir. Kanama açık renklidir ve çeşitli durumları olduğundan koyu renkli de olabilir.

Omuz ağrıları

Dış gebelikte en çok yaşanan sorunlardan birisi de omuz ağrıları olmaktadır. Çoğu zaman kadınlar uzandığı zaman bu ağrı meydana gelir.

Sindirim sistemi

İdrar veya tuvalete çıktığınız zaman alt karın tarafınız ağrımaya başlar bu bir kaç dakika sürebilir.

İshal ve kusma

Dış gebelikte yaşanan bir diğer faktör ise ishal veya kusmadır bu dış gebelikte sık sık görülmektedir herhangi bir zararı yoktur.

dış gebelik belirtileri nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı