Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Midemizin hemen arkasında bulunan pankreas; sebze, meyve ve karbonhidratlı besinlerden aldığı glikozu (şekeri) sindirip kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Yani pankreasın yeteri kadar insülin hormonu üretememesi ya da ürettiği insülin hormonunu kullanamaması sonucu ortaya çıkan, ömür boyu sürecek metabolik bir rahatsızlıktır diyabet. Halk arasındaki adı ile ”şeker hastalığı”.

Kaç Çeşit Diyabet Hastalığı Vardır?

Şu an bilinen 2 ayrı diyabet hastalığı vardır. TİP 1 diyabet ve TİP 2 diyabet.

TİP 1 diyabette pankreas insülin hormonunu hiç salgılayamaz ve kişi insüline bağımlı olarak yaşar. Yani dışarıdan insülin takviyesi yapılmak zorundadır. TİP 1 diyabet genellikle çocukluk veya gençlik yıllarında ortaya çıkar. Eğer çevrenizde veya yakınınızda diyabet hastası varsa korkmayın. Diyabet tedavisi olan ve uygun diyetler ile kontrol altında tutulabilen, kurallara uyulduğu zaman sağlık açısından problem yaşamayacağınız bir hastalıktır.

TİP 2 diyabet ise sonradan ortaya çıkabilen, herhangi bir yaş sınırlaması olmayan ama genellikle ileri yaşlarda daha sık görülen bir diyabet türüdür. Obez kişilerde, doğum yapmış kişilerde (özellikle 4kg ve üzeri bebek doğurmuş annelerde), ağır stres altında olan kişilerde ve ailesinde diyabet geçmişi olan kişilerde risk fazladır. Bununla birlikte bazı hastalıklar da TİP 2 diyabete yol açabilir.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle belirtmek isterim ki sadece buraya yazılacak hastalık belirtileri ile diyabet teşhisi konulamaz. Diyabet teşhisi konulabilmesi için ileri kan tetkikleri yapılması gerekir. Şimdi belirtilere maddeler halinde bir göz atalım.

1. El ve ayaklarda uyuşma veya yanma hissi
2. Kaşıntı ve cilt kuruluğu
3. Sık sık enfeksiyon oluşması
4. Açlık hissi
5. Aşırı su tüketimi
5. Ağızda kuruluk
6. Çok sık idrara çıkma

Diyabet nasıl tedavi edilir?

TİP 1 diyabette hastanın insülini tamamen dışarıdan alması gerekir ve bu tedavinin dozuna, ilacın ne olacağına doktorunuz karar verecektir. Fakat TİP 2 diyabette durum biraz daha farklıdır. Sağlık tam olarak bozulmamış olsa da belirtiler ortaya çıkmıştır ve önlem alınmaz ise birçok organımıza zarar vermeye başlayacaktır. TİP 2 diyabette öncelikle beslenme alışkanlıkları değiştirilir. Yeme alışkanlıkları gözden geçirilerek karbonhidrat ve yağlı gıdaların tüketimi azaltılır, mümkünse bir diyetisyen eşliğinde belirlenen diyet ile beslenme en baştan itibaren şekillendirilir. Eğer hala tedavi edilemediyse ağızdan alınan haplar ile kontrol alınmaya çalışılır. Genelde bu şekilde kontrol altında tutulur. Fakat bazı kronik hastalıklar veya ciddi ameliyatlar öncesinde ya da sonrasında insülin iğnelerine başvurulabilir.

Sonuç olarak diyabet hastalığı, çocukluktan itibaren çok ileri yaşlara kadar görülebilen ve günümüzde kontrol altına alınması çok kolay bir hastalıktır. Eğer diyabet ile yaşamayı öğrenirsek hayatımızda birkaç şeyin dışında hiçbir eksiklik yaşamayız ve yaşamımıza olduğu gibi devam edebiliriz. Sizler de bu tarz belirtiler taşıyorsanız ya da ailenizde diyabet geçmişi var ise bir dahiliye uzmanına giderek insülin değerlerinizi kontrol ettirmeniz sizlerin faydasına olacaktır. Unutmayın her zaman erken teşhis hayat kurtarır.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.