Doğal sivilce ve siyah nokta maske tarifi yapılışı ve kullanımı

Doğal sivilce ve siyah nokta maske tarifi yapılışı ve kullanımı

Doğal sivilce ve siyah nokta maske tarifi yapılışı ve kullanımı

Hemen hemen her yaşta ve her cilt tipinde meydana gelen sivilceler ve siyah noktalar büyük bir problemdir. Ancak sivilceler de siyah noktalar da daha çok yağlı cilt tiplerinde oluşurlar. Ciltte yağ salgılanması arttıkça sivilce oluşumuna uygun ortam hazırlanmış olur. Yağlı ciltler tam olarak temizlenmediği takdirde de cilt gözeneklerinde kirler birikir ve bunlar bir süre sonra siyah nokta olarak gözükür. Sivilceler ve siyah noktalar için pek çok ilaç ya da krem olmasına karşın, evde hazırlanan doğal maskeler cilt için daha faydalıdır. Evde hazırlanan doğal sivilce ve siyah nokta maskeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sivilcelerin ve siyah noktaların oluşumunu engelleyecek ya da azaltacak olan ilk yöntem cilt gözeneklerinin açılmasıdır. Gözeneklerinizi açabilmek için bir tencerede bir miktar suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra başınızı bir havlu ile kapatarak su buharının cildinize temas etmesini sağlayın. Bu işlemi 10 dakika boyunca yapın. İşlem sonrasında gözenekleriniz açılacak ve cildiniz ferahlayacaktır. Gözeneklerinizi açma işlemini haftada bir kez tekrarlayın.
  • Sivilceler ve siyah noktaları için yapılan doğal maskelerden biri de portakal maskesidir. Portakal maskesini hazırlamaya portakalın kabuklarını rendeleyerek başlayın. Ardından kabukları havanda güzelce ezin. Portakallar krem kıvamına gelene kadar ezilmelidir. Hazırladığınız karışımı sivilcelerin ve siyah noktaların üzerine koyun ve maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
  • Sivilceler ve siyah noktalar için hazırlanabilecek en kolay ve pratik doğal maske sarımsak maskesidir. Bir diş sarımsağı havanda güzelce ezin. Elde ettiğiniz maskeyi sivilcelerinizin ve siyah noktalarınızın üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayın.
  • Sivilcelerin ve siyah noktaların giderilmesinde kullanılacak en etkili bitkisel maskelerden bir tanesi de kil maskesidir. Kil cildin yağ dengesini sağlamaya yarar. Kil maskesini hazırlamak için 1 yemek kaşığı kil ve suya ihtiyacınız var. Kilin içerisine suyu yavaş yavaş ekleyerek kili krem kıvamına getirin. Elde etmiş olduğunuz karışımı yüzünüzün tamamına sürün. Göz ve dudak çevrenize sürmemeye özen gösterin. Maskeyi cildinizde 10 dakika bekletin. 10 dakika sonrasında yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Cildinizi bu maske sonrasında mutlaka nemlendirin.

Sivilce ve Siyah Nokta Maskesi Nasıl Yapılır?

Sivilce ve siyah noktaların giderilmesi için ilk şart cildin temiz tutulmasıdır. Temiz cilde uygulanan her maske de ciltte oluşan sivilcelerin ve siyah noktaların giderilmesi için destek sağlar. Sivilce ve siyah noktalardan evde hazırlayacağınız bitkisel maskeler ile kurtulabilirsiniz.

  • Ballı tarçınlı maske sivilcelerin ve siyah noktaların giderilmesi için kullanılan etkili maskelerden bir tanesidir. Ballı tarçınlı maske için 3 yemek kaşığı süzme bala ve 3 yemek kaşığı tarçına ihtiyacınız vardır. Ballı tarçınlı maskeyi uygulamak için öncelikle cildinizi güzelce yıkayın. Ardından balı ve tarçını güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yatmadan 20 dakika önce cildinize uygulayın. Maske gece boyunca cildinizde kalmalı. Sabah uyandığınızda cildinizi ılık su ile yıkayın ve cildinizi cilt tipinize uygun bir krem ile nemlendirin. Tarçın ve bal cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olan toksinleri temizler.

Doğal sivilce ve siyah nokta maske tarifi

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir