Doğal Yolları Ve Yöntemleri Kullanarak Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Doğal Yolları Ve Yöntemleri Kullanarak Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Doğal Yolları Ve Yöntemleri Kullanarak Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek taşı; böbrek kanalları içinde mineral içerikli sert kitlelerin oluşmasına verilen addır. Her yaşta insanda ve oldukça sık görülmesine rağmen orta yaşlı erkeklerde daha sık rastlanır.

Böbrek taşlarının neden olduğu ve oluşum mekanizması günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Fakat, ailede bu duruma daha önce rastlanmış olması, idrar yolları anomalileri, bazı sistemik hastalıklar bu gibi böbrek taşlarının oluşmasına yol açabilir.

Böbrek taşı oluşumunu artıran bir takım faktörler vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Genetik yani kalıtsal faktörler
 • Ailede böbrek taşı öyküsü
 • Hastanın yaşı, cinsiyeti ve ırkı
 • Yeterince sıvı alımı yapmamak
 • Az hareket etmek ya da hareketsizlik
 • Bazı diyet uygulamaları

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşınızın olduğunu şu belirtilerle anlayabilirsiniz;

 • Böbrekte değişen şiddetlerde ağrılar meydana gelmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İdrarda kan buluması

Böbrek Taşından Kurtulmanın Doğal Yolları

Böbrek taşı olan kişiler bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Bunu şöyle kısaca listeleyebiliriz;

 • Her gün bol miktarda su tüketimi yapmalı. Özellikle yaz aylarında terleme ile su kaybı çok olduğundan buna dikkat etmeli
 • Çay, kahve gibi kafein içerikli ve kola fanta gibi asitli içeceklerden uzak durmalıdır.
 • Limonata tüketmek böbrek taşını tedaviye iyi gelir. bu nedenle bol limonata tüketmelidir.
 • Tuz tüketimini minimuma indirmelidir.
 • Düzenli egzersiz yapmalı
 • Ani kilo kaybı ve alımından kaçınmalıdır.

Bu tavsiyelere uymak böbrek taşı hastalarının belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca birkaç doğal tarifle de böbrek taşından kurtulmak mümkündür. Burada doğal yollarla böbrek taşı düşürmek için birkaç tariften bahsedeceğiz.

Böbrek taşını evde acısız ve ağrısız bir şekilde düşürmek hazırlanacak bir kür ile mümkün. Bunun için öncelikle 3 adet limonu iyice yıkayıp halkalar şeklinde dilimlenir. Sonra da bu dilimler küp küp doğranır ve cam bir kavanoza koyulur. Doğrama sırasında limonun suyu kaybedilirse bu kavanoza da bir miktar limon suyu sıkılır ayrıca. Daha sonra bu karışımın üzerine 1 su bardağı zeytinyağı ilave edilir ve kavanozun kapağı araya temiz bir kumaş parçası koyularak kapatılır. Üzerine kapak kapatılmaz çünkü karışımın hava alması gerekmektedir.

Bu karışım gece hazırlanır ve sabaha kadar bekletilir. Hatta soğuk bir ortamda bekletilmesi daha iyi olur. Daha sonra sabah kahvaltı etmeden önce en az yarım saat kadar bir süre önce bu karışımı iyice karıştırarak kaşıkla yenilir. Limon zeytin yağının ağırlığını aldığı için yemesi düşünüldüğü kadar zor olmuyor. Bundan en az yarım saat sonra da kahvaltı edebilirsiniz.

Bu yöntemi birkaç boyunca tekrarlayın. Uygulanması gereken süre taşın büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Genelde 3 gün içerisinde böbrek taşı erimekte bu uygulamayla.

Bunun dışında da birkaç uygulama bulunmakta. Bunlar da şöyle;

Çoban Kesesi ile Böbrek Taşı Düşürme: çoban kesesi böbrek taşı tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki böbrek taşı düşürme etkisi olan bir diğer bitki olan sedef otu ile karıştırılarak demlenir. Bu çay sabah akşam içilir. Tatlandırmak için içine bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Mısır Püskülü İle Böbrek Taşı Düşürme: İlk başta 100 gram olacak şekilde mısır püskülü bir yerden alınır. Bu mısır püskülü 1 litre su içinde kaynatılır. Kaynatılan bu içerik bir süzgeçle süzülür. Elde edilen mısır püskülü suyu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere aç karnına içilir. Bir bardaktan fazla içilmemelidir.

Doğal yöntemler ile böbrek taşını kısa sürede ve evde tedavi etmek böylece mümkündür.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.