Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Alınır ve başlanır

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Alınır ve başlanır

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? Alınır ve başlanır

Doktorunuza danışmadan yada doktora gitmeden kesinlikle kafanıza göre kullanmamanız gerekmektedir. Eğer ki doktorunuz uygun görüyorsa, adetin ilk gününde başlayabilirsiniz. Günün değişik saatlerinde içebilirsiniz fakat ne zaman içmişseniz, bir dahaki sefere yine aynı saatte içmeniz önerilmektedir. Bir gün sabah, diğer gün öğle, öbür gün akşam içmek uygun değildir. Dediğimiz gibi aynı saatlerde içilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de satılan doğum kontrol haplarının tableti 21 adet hap içermektedir. İlk kutuyu, adetin ilk gününde kullanmanız gereklidir ve aynı saatlerde içilmesi tavsiye edilmektedir. Saatlere dikkat etmek ve hekiminizin tavsiyelerine uymak sizin yararınıza olacaktır. 21 tableti bitirdikten sonra, 1 hafta ara vermelisiniz.  yedi gün içerisinde illaki adetiniz olacaktır. Buna aldırış etmeyiniz ve yedi gün sabretmelisiniz. 8. günde yeni doğum kontrol hapına başlamanız lazım.

Yeni ilaca adetin ilk günü başlamanıza gerek yoktur. İlk gün kuralını yukarıda size anlattık. İlk defa başlayanlar için geçerlidir.

Dikkat etmeniz gereken nokta: 7 gün ara verilerek, 8. günde yeni kutuya başlanılmasıdır. Her ne olursa olsun,  yedi gün ara verdikten sonra adetiniz olsa bile, ara vererek sekizinci günde yeni kutuya başlamanız gerekmektedir.
Doğum kontrol hapına adetin birinci gününde başlarsanız eğer, ilk ayda koruma sağlamaktadır. Başlamazsanız, korumama olasılığı vardır. Bu yüzden başka koruma yöntemlerine başvurmalısınız. Prezervatif yaygın olarak kullanılan ek koruma yollarından birisidir.

28 tablet  doğum kontrol hapları

Yukarıda ülkemizde 21 tablet içeren doğum kontrol haplarının yaygın olarak satışa sunulduğunu sizlere söylemiştir. Birde 28 tabletli doğum kontrol hapları vardır. Bu tabletlerin diğerlerinden hiçbir farkı yoktur. 7 tane fazlalığı varıdır. Bu yedi tane hap demir içermektedir. yirmi bir tanesi ise hormon içermektedir. Kullanılışı, 21 tabletli doğum kontrol hapları ile aynıdır.  Yukarıda belirttiğimiz gibi,  İlk kutu adetin ilk günü başlanması gerekiyor. Bir sonraki kutulara ise ara vermeden devam etmeyi unutmayınız. Peki son 7 hap ne olacak?  Bu yedi hapta hormon olmadığından dolayı bir etkisi olamayacak yani yedi gün ara vermişsiniz gibi olacaktır.

Hapların sırasının bir önemi yoktur. Baştan ortada yada en sondan aldığınız hap, bir fark yaratmaz. Bütün hepsi aynı oranda hormon içermektedir. Doktorunuzun size önerdiği şekilde için ve aksatmayınız. Tüm ilaçlar stabil içilmeli ve aksatılmamalıdır.

 

DİKKAT:doğum kontrol hapları nasıl bırakılır ve korur gibi tüm sorularınızı doktorunuza sorunuz. Burada yer alan bilgiler genel bilgilerdir. Hap kullanımı bazen kişiden kişiye değişmektedir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kafanıza göre ilaç kullanmalıyız.

Doğum kontrol haplarının kullanımı hakkında bilgiler

Doğum kontrol ilaçlarında tablet içerisinde yirmi bir tane hap bulunmaktadır. Özellikle Monofazik olarak bilinen haplarda ise haftanın bir günü kullanılması gerektiği, ilacın hemen arka yüzünde yazmaktadır. Arka tarafına bakarsanız eğer, nasıl kullanılması gerektiği yazmaktadır. İlk hapınızı, adetin başladığı gün almanız gerekmektedir. Kanamanın ilk beş gününde alınsa bile yine etkisini gösterecektir. Haplarınızı düzenli içmeniz gerekmektedir. Atlamamanız tavsiye olunur. Bunun takibini dikkatli yapınız. İlacın arkasında yazan günden itibaren içmeye başlarsanız eğer, kolayca takibatını yapabilirsiniz.

Mesela, İlacın arka tarafında perşembe yazıyorsa, perşembe yazan haplardan birisini içmeli ve ona göre sırayı takip etmelisiniz. Multifazik hap kullananlar ise arkasında 1 yazan haptan başlamalıdırlar.

Tabletin içerisinde 21 tane hap bulunur ve günde 1 kere içilir. Her gün aynı saatte içmeye özen göstermek gerekir. 2 – 3 saatlik gecikmelerden bir şey olmaz. İlacı tok karnına içmelisiniz. Eğer aç karnına içilirse yine bir sorun olmaz ve etkinliği azalmaz. Tok karnına içerseniz, mide bulantısı gibi yakınmalardan korunmuş olursunuz.

Tüm hapları, yani 21 tanesini bitirdikten sonra  1 hafta ara vermeniz gerekmektedir. 7 gün geçtikten sonra tekrardan yeni kutuya başlayacaksınız.  Son alınan haptan sonra üç gün adet kanaması başlayabilir. Kanamanın bitmesini beklemeden, yeni kutuya başlayabilirsiniz. Kanama bitse de, bitmese de, 8. günde yeni kutuya başlayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları kullananlar ilk üç ay içinde lekelenme gibi kanamalar görebilirler. Bu normaldir ve geçicidir. Eğer beklenmedik farklı bir durum ortaya çıkarsa, jinekoloji uzmanına görünmelisiniz.

Nasıl kullanılır aşağıda yer alan tabloya göz atabilirsiniz.

dogumkontrolhapikullanimi

Hap etkisini ne zaman gösterir?

İlk hapı içtiğiniz günden itibaren koruma etkisini gösterecektir. Adetin olduğu ilk 5 gün içinde hap unutmadan içilirse mutlaka etki edecektir. Ek koruma kullanmanıza ayrıca gerek yoktur.  Bu hapların etkinliği oldukça yüksektir %99 koruma sağlamaktadır. Diğer %1 oran ise kullanımdan kaynaklı hatalardır.

 

 

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.