Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgi

Dokuz Eylül Üniversitesi veya DEÜ, eğitim bölümleriyle hukuktan ekonomiye, sanattan sağlığa kadar geniş bir yelpazede hizmet veren bir eğitim kurumudur. Yetiştirdiği öğrencileri Türkiye’ye kazandırarak toplumsal kalkınmayı destekleyen DEÜ, 20 Temmuz 1982 yılında “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname” ile resmen kurulmuştur.

Eğitim Verdiği Fakülteler ve Merkezler

Buca Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Turizm Fakültesi.

Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde onlarca araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor. Başta Aile Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere Bilişim Teknolojileri, Hukuk Araştırmaları Merkezi gibi pek çok farklı alanda hizmet veren araştırma ve uygulama merkezleri vardır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yerleşkeleri

• Buca Eğitim Fakültesi

• Dokuzçeşmeler

• Tınaztepe

• Karşıyaka Polikliniği

• Torbalı Meslek Yüksekokulu

• Seferihisar / Fevziye Hepkon Sosyal Bilimler Yüksekokulu

• Reha Midilli / Foça Turizm Fakültesi

• Bergama Meslek Yüksekokulu

• Efes Meslek Yüksekokulu

Üniversitenin bünyesindeki birim sayısı 92’ye ulaşırken bugün ise; Alsancak, Balçova, Bornova, Buca, Karabağlar, Narlıdere, Torbalı, İnciraltı, Urla, Seferihisar, Foça, Bergama ve Selçuk’da olmak üzere 12 yerdeki yerleşim biriminde 14 fakülte, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 1 sanat konservatuvarı, 10 enstitü ve 56 araştırma ve uygulama merkezi, 3.300 akademik personel ile 70.000 öğrenciye eğitim hizmeti sunuluyor.

Başarıları ve Verdiği Eğitimin Detayları

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde verilen eğitim Türkçe ve İngilizce dillerinde sunuluyor. Bugüne kadar yetiştirdiği binlerce öğrenciyi ve meslek sahibi mezunlarını ülkemizde ve dünyada pek çok başarıya imza atan bilim adamları, sporcular, sanatçılar, eğitimciler, hukukçular ve eğitimciler olarak tanıyoruz.

Ayrıca tüm dünyada denkliği ve geçerliliği olan Bologna Süreci Programı başta olmak üzere Öğrenci Değişim Programları da titizlikle ve başarıyla uygulanan bir üniversitedir.

Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi öğrenci değişim programlarını öğrencilerine sunan üniversitede kaliteli, çağdaş, bilimsel ve modern bir eğitim ilkesi benimsendiği herkes tarafından bilinmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi İletişim:

DEÜ Rektörlüğü Adres: Cumhuriyet Bulvarı No:144 35210 İzmir-Alsancak

Telefon Numarası: 0232 4121212

Fax: 0232 4648135

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir