Dolar Neden Yükseliyor? Artmasının Sebebi Nedir?

Dolar Neden Yükseliyor? Artmasının Sebebi Nedir?

Dolar Neden Yükseliyor? Artmasının Sebebi Nedir?

Bilindiği üzere yakın zaman da ABD başkanlık seçimlerinin gerçekleşmesi ile birlikte dolar da bir yükselme görüldü. Dolarda ki yükselme görülmeden önce analistler ABD seçimlerinin sonuçlanması sonucunda başkanlığı Trump ya da Clinton hangisi kazanırsa kazansın ilk etapta doların yükselmesi yönünde öngörüde bulunmuşlardır.

Olayların bu şekilde gelişmesinde bir ülkenin politik tutumunun ekonomik durumu etkilediğine dair kanılara varılabilir. Çünkü ülke de yer alan politik olaylar her daim o ülkenin para birimini etkiler.

Başkanlık seçimleri öncesinde dolar da meydana gelen düşüşler başkanlık seçimlerine dair belirsizliklerden dolayı ortaya çıkmıştı.

Bu belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte dolar da değer kazanımına geçti ve diğer para birimleri karşısında yükseliş yönünde bir hareket izledi. Tam da bu nokta da ülkenin politik konumunun ekonomik durumu nasıl etkilediği bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

Dolarda ki yükselişler hala devam edecek olan bir doğrudur. Özellikle Aralık ayın da FED tarafından gerçekleştirilecek olan dolara yönelik faiz kararı bu savı doğrular niteliktedir. Çünkü geçtiğimiz hafta düzenlenen Yellen konuşması ve bu hafta içerisinde düzenlenen Fischer konuşması göz önünde bulundurulduğun da FED’in yukarı yönlü faiz kararı beklentisi % 90’ın üzerine çıkmıştır.

2017 yılı Amerika için ekonomik büyüme yönünde hatta bundan bir kaç yıl sonrasına kadar bile büyümenin halen devam etmesi doların yükselişine bir kanıttır.

Doların Yükselişinden Nasıl Korunulur Ve Yatırım Pozisyonu Hangisi Olmalıdır?

Doların yükselmesi özellikle yurt dışından mal alan şirketleri olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple yerli mal kullanmak bir ölçüde şirketleri koruyacaktır. Yatırım pozisyonuna gelince Aralık ayı itibariyle al pozisyonun da işlem yapmak yükselişten yatırımcılara nakit kazandıracaktır.

dolar-neden-yukseliyor

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir