Dönerin Yanında Ne Gider

Dönerin Yanında Ne Gider

Dönerin Yanında Ne Gider

Birçok insan hazır tüketim ürünleri arasında yer alan döneri tüketmeyi sever. Bundan dolayı birçok köşe başında yer alan lokantalarda döner yeme imkânını elde ederler.

Özellikle dönerin Türk Mutfağına özgü bir besin kaynağı olmasından dolayı yurt dışındaki bayilerde de sıklıkla satışı yapılır.

Döner yemenin keyfi yanında tüketilen gıdalarda saklıdır. Döner siparişi verirken öncesinde ve sonrasında tercih edilen yemekleri inceleyelim.

Tarhana Çorbası

Döner siparişinden önce tercih edilen çorbalar arasında yer alan Tarhana çorbası en çok tercih edilen çorbalardan birisi olarak bilinir.

Anadolu kültüründe yer alan tarhana çorbası elde yapılan bir çorba türü olarak bilinir. Yemek başlangıcında tüketilen çorbalar arasında tarhana ilk sırayı alır.

Pilav

Döner ile birlikte ayrılmaz bir ikili olan pilav genelde pirinç pilavı olarak ortaya çıkar. Pirinç pilavı ile döner literatüre ayrılmaz ikili olarak girmiştir.

Bundan dolayı döner yerken kesinlikle yanına pirinç pilavı siparişi verilmelidir.

İçecek Tercihinde Ayran

Türk mutfağında yer alan ve yoğunlukla tüketilen döner pilav ikilisine içecek olarak sadece ayran tercih edilir.

Tamamen efsane üçlü olarak bilinen döner pilav ayran üçlemesi tüketim sırasında birlikte siparişi verilir.

Yaprak Sarması

İnce üzüm yaprağından yapılan ve zeytinyağı ile hazırlanan yaprak sarması döner öncesinde ara soğuk olarak tüketimi önerilir.

Sütlü Tatlı

Döner yedikten sonra sıra tatlıya geldiğince genellikle kazandibi ya da sütlaç gibi süt tatlıları tercih edilir ve tüketimi yapılır.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir