Ebru Şallı İle Selülit Savar Nedir Egzersizleri Nasıl Yapılır

Ebru Şallı İle Selülit Savar Nedir Egzersizleri Nasıl Yapılır

Ebru Şallı İle Selülit Savar Nedir Egzersizleri Nasıl Yapılır

Selülit, en basit haliyle, derinin hemen altında bulunan yağlardır. Selülite neden olan bu yağ dokusu, bağ dokuyu ters yöne doğru iter ve cildi buruşuk ve inişli çıkışlı bir halde gösterirler. İnsan sağlığını tehdit eden bir oluşum olmamasına rağmen estetik olarak kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu nedenle selülit oluşumu olan kişiler bundan kurtulmak isterler.

Vücutta selülit oluşumu bulunması kişinin kilolu olduğu anlamına gelmez. Bazı sıfır beden olarak nitelendirilen insanlarda bile selülit oluşabilir. Yani bu durumun kiloyla alakası yok. Fakat şöyle ki; selüliti olan kişi kilolu ise, kilo vermesi bu selülitlerin de kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Selülit erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Ayrıca ailede selülit bulunması demek sizde de oluşabileceği anlamına geliyor demektir. Yani aslında ailevi geçmiş de önemlidir bu hususta.

Bunlar dışına selülite neden olabilecek etkenler şöyle sıralanabilir;

  • Kötü Beslenme Alışkanlıkları ve Yavaş Metabolizma
  • Son Zamanlarda Ortaya Çıkan Diyetler
  • Yetrsiz Fiziksel Aktivite
  • Hormonal Değişimler
  • Az Su Tüketimi
  • Vücuttaki Toplam Yağ Oranı
  • Cilt Tabakasının Kalınlığı ve Cilt Tonu

Selülit ten rengi açık olan kişilerde ten rengi koyu olanlara oranla daha fazla görülmektedir.

Bacaklarda ve kalçada oluşan selülitten kurtulmak amaçlı piyasada çok sayıda ürün ve farklı tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Fakat bunların tam anlamıyla işe yaradığını kanıtlayan bir durum henüz olmamıştır. Bu tedavilerden bazıları şu şekildedir;

Selülit Kremleri: Selülit kremi olarak satılan kremlerin yağları eriterek cildi düzleştirdiği dşünülüyor. Bu kremlerin büyük bir çoğunluğunda astım tedavisi için geliştirilen ve reçeteli ilaç kategorisinde bulunan aminofil bulunmakta. Bu maddenin ise bir çok yan etkisi bulunmakta. Selülit tedavisinde kremlerin kullanımının kesin sonuç vermeyeceği gibi üstüne bu madde yüzünden bir çok zarar görebilme ihtimali vardır.

Liposuction: Yağlı dokuların cerrahi müdahale ile çekilmesi işlemidir. Bu işlemde cildin en derin tabakasındaki yağlar çekilir. Yani aslında derinin hemen altında olan selülitli bölgeye bir uygulama söz konusu değildir. Yani aslında selüliti tedavi etmek değil sadece gizlemektir bu. Üstelik gamzeli cilt tipi olan kişilerde bu işlem uygulandıktan sonra çok daha kötü görüntüler oluşabilmektedir.

Ebru Şallı Pilates Hareketlerinin Selülitte Kullanımı

Selülitten kurtulmak için uygulanan yöntemlerde şimdiye kadar kesin sonuç veren tek yöntem düzenli olarak pilates yapmak olmuştur. Bazı özel selülit savar hareketlerle yapılan bu pilates türü kısa sürede selülitlerden kurtulmanızı sağlıyor ve bir daha selülit problemi yaşamanızı engelliyor. İşte Ebru Şallı ile selülit savar hareketleri;

Leg Raise Egzersizi: Geriye tekme atma egzersizi de denilebilir. Dirseklerinizden destek alarak yüzüstü köprü kurma pozisyonuna geçin. Sırasıyla bir bacağınızı geriye doğru kaldırın ve düz bir hale sokun. Sonrasında eski pozisyona dönerek diğer bacak da aynı şekilde kaldırılır. He hareket toplamda 5 saniye süre. Her iki bacak için de 8 tekrar yapılarak uygulanır.

Bicycle Legs: Bisiklet sürme egzersizidir. Sırt üstü uzanarak bacaklarını kaldırın ve bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi yukarı aşağı hareket ettirin. Bu hareket bacak bölgenizde sıkılaşma ve selülit giderici etkiler sağlar.

Bottom Raise: Ters plank egzersizidir. Bilinen plank egzersizinin ters uygulanmış halidir. Bu harekette gerilen üst bacak kasları ve kalça bir arada çalışır ve sıkılaşarak selülit görünümünün en aza indirgenmesini sağlar.

Squat Egzersizi: Halk arasında çömelme hareketi de olarak bilinir. Bu hareket kas direncini arttırarak selülitlerin kısa zaman içerisinde azalarak yol olmasını sağlar. Bu hareketi bir yardımcı olmadan da uygulayabileceğiniz gibi, bir pilates topundan da yardım olarak yapabilirsiniz. Pilates topu kullanmanız vücudunuzun dik durmasını ve squat hareketini mümkün olduğunca doğru yapmanızı sağlar.

Ebru Şallı İle Selülit Savar Nedir

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.