ecmain kelimesinin sözlük anlamı nedir? Kısaca

ecmain kelimesinin sözlük anlamı nedir? Kısaca

ecmain kelimesinin sözlük anlamı nedir? Kısaca

Ecmain kelimesi, Arapça dilinden türemiş olan bir kelimedir ve kökeni cem kelimesidir. Ecmain kelime anlamı olarak hepimiz, cümlemiz anlamına gelmektedir. Ecmain ne demek, bu sözcük genel olarak duaarın ardından amin ecmain şeklinde kullanılır. Yani bunun anlamı Allah yapılan bu duayı hepimiz için kabul etsin demektir. Ecmain kelimesi Arapça dilinde yapılan duaların etki alanını ve kapsamını genişletmek amacı ile ortaya çıkmış olan bir kelimedir. Bu Arapça kökenli kelime günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle dua ya da dini sohbetler içerisinde sıkça geçmektedir.

Ecmain kelimesinin günlük hayat içerisinde de kullanımı oldukça yaygındır. Bir kişi başka bir kişi ile konuşurken hakkında hayırlı bir söz söylediğinde hemen ecmain olsun ya da amin ecmain gibi sözler söylenir. Bu sözler cümlemizden, amin cümlemize ve benzeri anlamlar içermektedir. Türkçe karşılığı ise inşallah hepimiz için gibi bir anlama çıkmaktadır.

Yapılan dualar, okunan Kur’an-ı Kerimler ve indirilen hatimler genellikle bağışlanacağında bir topluluk için bağışlanmaktadır. Özellikle de Mevlüt ve benzeri durumlarda ecmain kelimesine sıkça rastlarız. Yapılan bir duada ya da okunan Kur’an-ı Kerimlerin ardından yapılan dualarda çoğu kimse amin ecmain kelimesini kullanır ve duaların daha geniş kişilere ulaşmasını, ölmüşlerin ruhlarına eylemesini sağlar. Bu sayede yapılan her türlü hayır ve güzel işin sevabı ecmain kelimesi sayesinde çok daha geniş bir kapsamda yayıldığı söylenmektedir.

ecmain kelimesinin sözlük anlamı nedir

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.