EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Uygulanır?

EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Uygulanır?

EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir?  Ne İşe Yarar ve Nasıl Uygulanır?

Ekonomi dünyasında ve dünyada en çok mübadele değeri olan şey paralardır. İlk zamanlardan bu yana paraların giderek değer kazandığını ve insan yaşamının sürdürülebilmesi için en önemli şey olduğunu bilmekteyiz. Günümüz bankalarının ortaya çıkması ile insanlar paralarını yastık ve yatak altlarında biriktirmekten vazgeçip bankalar aracılığı ile birikimler yapmaya başlamıştır. Bankalar sayesinde hepimiz yaşamımızı kolaylaştırıp yaşan standartlarımızı arttırmayı başarıyoruz. Bankaların bize sunduğu imkânlar müşteri kitlesi ve aktifliğine göre değişmekle birlikte bu durum yaşamımızı kolaylaştırmıştır. Her banka müşterileri için kredi kartı kullanımı, para biriktirme hesabı açma ve para transferi gibi fırsatlar sunar.

Eft Kullanım Alanları

Teknolojinin gelişmesi ile ve bankaların yaygın olarak bulunmasıyla bankamatikler, bankalar,internet şubeleri ve telefon bankacılığı sayesinde kolay para transferi yapma imkânına hepimiz sahibiz lakin transfer yapacağımız kişi bizim müşterisi olduğumuz bankanın müşterisi değilse bu durumda işler biraz değişmektedir.Çalıştığımız bankanın müşterisi olmayan kişiye para göndermek istiyorsak kullanacağımız yöntem biraz değişecektir.Bu yöntemin adı EFT’dir. Peki EFT nedir bunu inceleyeceğiz. EFTbir para transfer yöntemidir. Elektronik fon transferi olarak da bilinir ve bankalar arası para gönderimini sağlar yani yukarıda belirttiğimiz gibi müşterisi olmadığımız bir bankadaki hesaba bu yöntemi kullanarak çok kolay para transferi gerçekleştirebiliriz. Bu işlemi banka atmlerinden, bankalardan, internet şubeciliği ve telefon şubeciliğinden çok kolay yapabiliriz. Bu işlemi yaptığımız bankaya göre talep edilen gönderim ücreti değişmektedir lakin günümüzde birçok banka bu işlemden bir gönderim ücreti talep etmemektedir.

Elektronik Fon Transfer yöntemi havale işlemleriyle karıştırılmamalıdır. Havale bize müşterisi olduğumuz bankanın müşterilerine gönderim yapma imkânı sunarken bu yöntem bir başka bankanın müşterisinede para göndermemizi sağlar. Havaleler günün her saati gerçekleştirilebilirken EFT ise günün belli saatlerinde gerçekleştirilebilmektedir. Mesai saatleri dışında EFT yöntemini kullanarak gönderim yaptığınızda karşı banka müşterisinin hesabına geçecek olan paranın zamanı bir ertesi günün mesai saati başlangıcıdır. Bankalar havale işleminden belli miktarda para talep ederken EFT ile gönderilen para işleminden bir ücret talep etmemektedir. Havale yapıldığında gönderilen havale anında karşı tarafın hesabına geçmektedir.

Eft Nedir

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.