Ege Ve Akdeniz’in Tarihi Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ege Ve Akdeniz’in Tarihi Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ege Ve Akdeniz’in Tarihi Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Türkiye gerek coğrafi konumu açısından gerekse jeopolitik önemi ve ayrıca da siyasi politik konumu açısından dünyada eşsiz öneme sahip yerlerden en önemlisidir. Yüzyıllardan beri süregelen yer savaşları, ırksal savaşalar ve birçok sorun artık dünyadaki bazı şeylerin şekillenmesine sebebiyet vermiştir.

Ülkemizin aslında en büyük gelir kaynaklarından biri olan turizm alanı, sahip olduğumuz doğal ve tarihi güzelliklerden yararlanmamıza yardımcı olmaktadır. Bu alanda ise başı çeken bölgemiz olan Akdeniz bölgesi ve barındırdığı Antalya ili bu güzelliklerin en fazlasına sahip olan yerlerden biridir.

Şelaleleri, antik kentleri, Olimpos dağı gibi gezip görülecek birçok mekanı barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan Düden şelalesi ve yine önemlilerden biri olan Olimpos dağı Antalya ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden sadece ikisidir. Biraz yukarılara çıktığımızda Muğla, barındırdığı Saklıkent Kanyonu ile yine ülkemizin tarihi güzellikleri arasında yer alıyor. Uzunluğu kilometreler le ifade edilen Saklıkent Kanyonu ailecek bile gidebileceğiniz yerlerden birisidir. Biraz daha yukarda İzmir bulunmaktadır. Selçuk ta bulunan Efes Antik Kenti yüzyıllardan beri ayakta duran Celsus Kütüphanesi ve devasa büyüklükte bir amfi tiyatro ile sizi karşılıyor.

Türkiye de çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Ege bölgesinin hemen hemen her şehrinde en az bir antik kentin var olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebeplerinden birisi Anadolu’nun yüzyıllar boyunca birçok çeşitte medeniyete ev sahipliği yapması olarak gösterilebilir. Çok sayıda medeniyetin gelip geçtiği Anadolu her kilometrekaresinde birçok tarihi güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Celsus Kütüphanesi
Celsus Kütüphanesi
Düden Şelalesi
Düden Şelalesi
Efes Antik Kent İzmir
Efes Antik Kent İzmir
olimpos dağı
olimpos dağı
Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

 

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.