Egzersiz programı nasıl olmalı

Egzersiz programı nasıl olmalı

Egzersiz programı nasıl olmalı

En etkili olan egzersiz programını seçerek arkadaşlar kısa süre içinde forma girebilirsiniz. Şimdi birçok kişi merak ediyor egzersiz programı nasıl olmalı diye işte biz bu konu hakkında araştırma yaptık ve bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. Kilo vermek isteyenler artık üzülmenize gerek yok sağlıklı bir şekilde kısa süre içinde zayıflayabileceksiniz.

Egzersiz programları

Şimdi egzersiz programını uygulamadan önce kişi sağlık taramasından geçmesi gerek herhangi bir vücut sorunu var mı eğer sağlık kontrolünden geçmezseniz ileri de çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte bu yüzden egzersiz yapmadan önce kesinlikle doktora başvurunuz. Programınız uzman biri tarafından hazırlanması gerekmiyor günümüzde biliyorsunuz birçok kişi uzman olduğunuz iddia ediyor. Özellikle spor salonları kendilerini uzman sanıyor. Eğer arkadaşlar sizde skolyoz bel fıtığı gibi rahatsızlık varsa kesinlikle fizik tedavi uzmanına veya beyin cerrahına görünün bu hayati önem taşıyor. Yani özet geçecek olursak egzersiz programı kişinin çalışma kapasitenize göre olmalıdır.

Egzersiz programında çalışma kapasitesi

Antrenman programı her zaman kişinin kapasitesine göre ayarlanmalıdır hiçbir zaman fazlaya kaçılmamalıdır. Peki çalışma kapasitesi nasıl tespit edilir bu konu hakkında kısaca bilgi verelim. En belirleyici olanı egzersiz sırasında kullanılan en yüksek oksijen oranının test edilmesidir. Bu teknik gerçekten çok pahalı bir donanım gerektiriyor özellikle profesyoneller ve sponsorları olanlar tarafından kullanılmaktadır. Herkesin durumu olmadığından bu tespit dışında daha basit yöntemlerde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de bisiklet ergometresi ile yapılan testler olmakta.

Bisiklet ergometresi

Bisiklet ergometresi testi ile fiziksel yapılan çalışma kapasitesi ölçülmektedir ve bu çalışma kapasitesi sayesinde sağlıklı değerlendirmeler yapmakta. Bu testi yaptığınız zaman kalp hızı , kalp basıncı ve oksijen tüketiminiz stabilize olur.

Egzersiz programı nasıl olmalı

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.