Ekmekler Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Ekmekler Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Ekmekler Bayatlamadan Nasıl Saklanır?

Ekmek hemen hemen her sofranın temel besin kaynağıdır. Temel karbonhidrat kaynağı içeren bir besindir. Bu besin kaynağı kısa süre içerisinde tüketilmediği sürece bayatlamaya başlıyor. Ekmeğin bayatlama süreci, ekmeğin içindeki suyun buharlaşarak ekmeğin sertleşmesi ile meydana geliyor.

Ekmek normal şartlarda 36 saate kadar taze kalabiliyor. Ekmek uygun olmayan koşullarda saklandığı zamanda bu süre daha aşağılara düşüyor. Ekmeğin daha uzun süre saklanabilmesi için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Ekmeklerin Bayatlamadan Muhafaza Edilmesi Nasıl Sağlanır?

Ekmeklerin bayatlamasını engellemek için buharlaşmanın olabildiğince azalması gerekiyor. Suyun buharlaşmasını engellemek için ekmeğin bir şeye sarılması yeterlidir.

Hava almayacağı için buharlaşma da olmayacak böylelikle ekmeğin bayatlamasının önüne geçilecektir. Bu nedenle ekmekler saklanırken bir kağıt ile sarılması bayatlamasının engellenmesi için yeterli bir işlemdir.

Ancak ekmeğin sarılacağı kağıdın renklendirilmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Gazete kağıtları kimyasal maddeler içerdiği için ekmeklerin sarılmasında kullanılmamalıdır.

Kağıdın dışında ekmeğin sarılması için temiz ve kuru bir bez de kullanılabilir. Bu şekilde ekmeğin buharlaşması en aza indirilerek bayatlama süreci uzatılabilir.

Ekmeklerin sarılarak bayatlamasının engellenmesinin yanı sıra ışık görmeyen bir ortamda barındırılması da bayatlama sürecini uzatacaktır.

Ekmeğin bulunduğu ortamın serin ve karanlık olması buharlaşma etkisini en aza indireceğinden bayatlama süreci en aza inecektir.

Ekmeği Buzdolabında Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Ekmeklerin buzdolabında saklanmaları ekmeğin bayatlamaması için tüm şartları içerdiğinden etkili bir yöntem olmaktadır.

Buzdolabının sıcaklık oranının düşük olması ve kapağının açılmadığı sürece içinin karanlık olması ekmeğin bayatlama sürecini en aza indiriyor.

Ancak ekmek buzdolabında muhafaza edilirken mutlaka bir poşetin içine konulmalı ve poşetin ağzı hava almayacak şekilde kapatılmalıdır.

Belirtilen bu yöntemler uygulandığında ekmekler uzun süre tazeliğini koruyabilir ve ekmek zayiatı en aza indirilir.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir