El Ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir Doğal Ve Bitkisel Çözüm Tedavisi

El Ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir Doğal Ve Bitkisel Çözüm Tedavisi

El Ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir Doğal Ve Bitkisel Çözüm Tedavisi

Soğuk havalarda en çok üşüyen bölgeler eller, ayaklar, kulak ve burundur. Bu bölgelere kan dolaşımının daha geç ulaşması sorunun asıl kaynağıdır ve son derece normaldir. Havalar soğuduğunda vücudumuz hayati organların ısınmasına öncelik vermektedir. Kanın bu organlarda toplanması el ve ayakların daha erken ve daha çok üşümesine neden olur.

Ancak havalar sıcak olsa bile el ve ayakları sürekli üşüyenlerin sayısı da oldukça fazladır. El ve ayak üşümesinde bitkisel çözümler devreye girerek sorunun çözülmesine katkı sağlayabilir. Eğer el ve ayak üşümesinden her mevsim rahatsızlık duyuyorsanız bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu durumda

  • Dolaşım problemleri,
  • Hormonal sorunlar veya
  • Kansızlık gibi bir hastalığınız olabilir.

Ayak Üşümesi Nasıl Önlenir

El ve ayak üşümesinden şikâyetçiyseniz öncelikle bir dâhiliye doktoruna görünmeniz önerilebilir. Alkol, sigara, stres ve içilen bazı ilaçlar el ve ayak üşümelerine de neden olabilmektedir. Kan akışının azalmasına bağlı olarak görülen el ve ayak üşümelerinde önce renk değişiklikleri yaşanacaktır. El ve ayak üşümeleri genelde birlikte oluşur. Yani sadece eller ya da ayaklar değil ikisi bir arada üşür. Bu durum vücudunda zorlanmasına neden olacaktır. Sürekli kalın çoraplar giymek zorunda olan bu kişiler yazında bu sorun ile uğraşmak zorundadır.

El Ayak Üşümesi ve Uyuşması Bitkisel Tedavisi

  • Sıcak yağ ile yapılacak masajlar bu sorunun önüne geçebilir. Bu iş için kısa bir süre özellikle mikrodalgada ısıttığınız zeytinyağı, susam yağı ya da Hindistan cevizi yapından yararlanabilirsiniz.
  • Ayak egzersizleri kan dolaşımını hızlandıracak ve yapılan hareketlerin devamlılığı ile ısınan eller ve ayaklarla daha rahat etmeniz sağlanacaktır.
  • Zencefil kan dolaşımını hızlandıracak bir bitkisel çözüm olabilir. Zencefil içeriğindeki vücut ısısına etki eden maddeler ile kanın pıhtılaşma riskini de en aza indirecektir. 2 bardak kaynamış suya eklenecek 1 yemek kaşığı zencefil 10 dakika daha kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Biraz soğuyan çaya bir tatlı kaşığı bal karıştırarak içmek tüm vücudun ısınmasını sağlayacaktır.
  • Yeşil çay üşüyen el ve ayaklar için doğal bir çözüm olacaktır. Yeşil çay içmek damarlardaki kanın daha hızlı akmasını sağlayacaktır. Yeşil çay ile demlenmiş suda 10 dakika bekletilecek ayaklar ısınma etkisi gösterecektir. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tekrarlanabilir.
  • Demir anemisi hastalığına yakalanmış olanları elleri ve ayakları da sürekli soğuktur. Bu hastalığın kontrollerinin doktorlar tarafından yapılması ve uygun görülmesi halinde demir ilacı takviyesi yapılması sağlanabilir.
  • Acı biber kan dolaşımını hızlandırıcı ve vücudu ısıtıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle Arnavut biberi süreceğiniz çorapları önce ayaklarınıza ince bir çorap giydikten sonra geçirerek biraz hareketsiz kalabilirsiniz.
  • Doğal lifli yumuşak bir fırça yardımıyla ve dairesel hareketler ile yapılacak bir el ve ayak masajı sizi hem psikolojik açıdan hem de fiziki açıdan rahatlatacak ve ısıtacak etkiye sahiptir.

Ayak Üşümesi ve Sık İdrara Çıkma

Ayakların üşümesi yaşamı da olumsuz etkileyecek ve kişi sık idrara çıkma ihtiyacı hissedecektir. Ayaklarımız üşüdüğünde bu tür sorunlarla hepimiz zaman zaman mutlaka karşılaşırız. Ayakların üşümesi veya ıslanması ile birlikte baş gösterecek olan bu sorun ev ya da uygun bir mekânda olunduğu sürece daha az sorun yaratmasına rağmen eğer bir yolculukta ya da sokakta iseniz o zaman başınız bir hayli ağrıyacaktır.

El ve ayak üşümesi oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Özellikle bu dönemlerde soğuk yiyecekler yemekten ve içmekten kaçınmak vücudu sıcak tutacak ılık şeylere yönelmek tercih edilmelidir.

El Ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.