Elektrik Faturasında Tasarruf Nasıl Yapılır

Elektrik Faturasında Tasarruf Nasıl Yapılır

Elektrik Faturasında Tasarruf Nasıl Yapılır

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan uygulamalardan bir tanesi de elektrik tedarikçisi uygulamasıdır. 2017 yılının girmesiyle birlikte serbest tüketici olabilmek için gereken şart, fatura alt tutarının aşağı çekilmesiyle birlikte vatandaşın elektrik tedarikçi bulması daha kolay hale geldi.

Bu durumda vatandaşın “Tasarruf “yapabileceği anlamına geliyor. Bu uygulamayla beraber vatandaşın aklında elektrik faturalarında ne kadar ve nasıl tasarruf yapabilir soruları oluşmaya başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu( EPDK)’un belirlemiş olduğu yıllık elektrik kullanım sınırı üzerinde elektrik tüketen vatandaşa serbest tüketici deniliyor.

Her sene yeniden düzenlenen elektrik kullanım limiti 2017 yılı içinde yıllık olarak 2.400 kWh olarak belirlenmiştir. Bu limitin aylık ortalaması ise yaklaşık 82 Türk lirası fatura bedeline denk gelir.

Serbest tüketiciler hizmet aldıkları elektrikçi tedarikçisini kendileri dilediği gibi seçmek de özgürdürler. Bu anlamda serbest elektrik tüketicisi istediği tedarikçisini seçmeleri kendilerine avantaj sağlayacaklardır.

Elektrik tedarikçisini seçen serbest tüketici aylık faturalarında yaklaşık ,yıllık olarak ise bir fatura bedeli kadar tasarruf edebilirler.

Ancak serbest tüketici elektrik tedarikçisini seçerken dikkat edeceği gereken önemli noktalar vardır. Yani önüne gelen tedarikçiyi seçmesi ona pek avantaj sağlamaz.

Serbest tüketici elektrik tedarikçisi seçerken, öncelikle fiyat ve iptal ücreti olup olmadığına, hizmet kalitesine, depozitosu’na, kullanım miktarına, bulunduğu mevcut konutta ne kadar oturacağına, taahhüt süresine dikkat etmeliler.

Bu konuda bilgi almak ve doğru elektrik tedarikçisini seçmek için hangikredi.com online sitesini ziyaret edebilirler.

Buradan serbest tüketiciler elektrik tedarikçisinin tarifelerini inceleyerek, kendisine uygun ve avantajlı olan tedarikçiyi seçebilirler.

Bu konuda serbest tüketiciler elektrik tedarikçisini bir dönem sonra değiştirme hakkına sahiptirler. Peki, serbest tüketici tedarikçisini değiştirme süreçleri nasıl gerçekleşir ve serbest tedarikçi seçmek için nasıl adımları uygulamalılar?

Öncelikle serbest tüketiciler elektrik tedarikçisini seçtikten sonra dönemin elektrik faturasını alarak yeni seçtiği tedarikçiye başvuru yapmaları gerekir.

Bu noktada dikkat etmesi gereken en önemli nokta elektrik tedarikçisini değiştirme tarihleri ile EPİAŞ’ın yönetmiş olduğu Piyasa Yönetim Sistemi üzerinde değişiklik yapmak için her ayın 5.iş gününde yapması gerekiyor.

Serbest tüketicinin yeni tedarikçisine geçişi ise takip eden ayın ilk gününde gerçekleşir.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir