Elif İsminin Anlamı Manası Analizi

Elif İsminin Anlamı Manası Analizi

Elif İsminin Anlamı Manası Analizi

Elif isminin köken dili Arapçadır. Arap alfabesi de ilk harfin adı da Eliftir. Kur’an dilinin Arapça olmasından dolayı kutsal çağrışımlara ve anlamlar yüklenmektedir. Elif kelimesi Arapça yazılırken ortaya çıkan şekilden dolayı dik duruşlu gururlu kişi anlamlarında da kullanılmaktadır. Arapça yazımındaki şekli bakımından ince uzun boylu kız anlamına gelir. Kültürel yoğun bir anlam taşımaktadır. İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an’ alfabesinin  ilk harfi olmasından dolayı Elif isminin kutsal manevi yönü yüksek bir isimdir.

Çok fazla halk şiirine ve tasavvufi eserlere konu olan elif ismi her zaman ulaşılmak istenen ideal güzellik anlamına gelmektedir. Örneğin bu Karacaoğlan’a ait dizelerde  “İnceden bir kar yağar tozar elif elif diye deli gönül abdal olur gezer elif elif diye”  Elif ismine iki anlamda da yer verilmiştir. Elif harfinin yazılışı olarak inceliğinden ve uzun boylu ince yapılı kız olarak iki anlamda da kullanıldığını görmekteyiz.

Bu dizeleri referans alırsak Tasavvuf edebiyatında dervişi beşeri aşktan ilahi aşka geçişte aşkı gösteren, aşkı aratan, aşkı yaşatan güzelliği ile büyüleyen dervişin beşer aşktan ilahi aşka doğru yolculuğunda rüyasında gördüğü diyar diyar aradığı güzel kız. Elif isminin Bazı durumlara mecburiyetten alıştırılmış kişi anlamı da vardır. Müzik terimi olarak da kullanılan elif ismi nota “la” notasına verilen bir genel bir isimdir. Arapça da bir kelimenin bir den fazla anlamı olduğunu göz önünde bulundurursak elif ismin dost tanıdık anlamına da gelmektedir.

Elif İsminin Anlamı Manası

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir