En Güzel Farklı Türk Bayrağı Resimleri Fotoğrafları

En Güzel Farklı Türk Bayrağı Resimleri Fotoğrafları

En Güzel Farklı Türk Bayrağı Resimleri Fotoğrafları

Bayrak bir milletin simgesidir. Bağımsızlık alametidir. Her milletin kendine özgü bayrağı vardır. Renkleri de milletlere göre değişiklik gösterir

Türk bayrağı bizim milli ve resmi bayrağımızdır. Kırmızı renkli bayrağımızın ortasında beyaz hilal ve ay yer alır. Bizim bayrağımızın renklerinin verilmesi de çok özel bir hadiseyle gerçekleşmiştir. Bu hadise Osmanlı zamanına dayanmaktadır. 14 yy.da 1. Murat Kosova Savaşını yapar. Bu savaşta şehit olan Türk askerlerinin kanı bir bölgede toplanır. Gece olunca   ay ve yıldız bu kanın üzerinde ortada buluşur. Böylece Türk bayrağının rengi ve motifi belli olur. Ayrıca bu savaşta bir Sırplının hançeriyle 1.Murat da şehit olur. Üstelik savaş sonunda ve Osmanlı bu savaşı kazanmışken. Savaş meydanında şehit olan ilk ve son padişah olur. Bu hadiseden sonra padişahlar savaş meydanına inmez.

Türk Bayrağıyla İlgili Bir Efsane

Rivayete göre Osman Bey rüyasında göğsünde ay ve yıldızın belirdiğini görür. Ve bu görüntü göğsünde büyümeye başlar. Bu da Osmanlının cihan hâkimi olacağını gösterir.

Türk bayrağı tarih içinde farklı şekil ve renklerle kullanılmıştır.

  • Türklerde ilk bayrak tam olarak bilinemese de eski Türklerde tuğlar bayrak yerine kullanılmıştır. Bayrak ismi de eski Türkçeden gelir. Eski dilde bayrak, “badruk”tur. Çeşitli renklerde tuğlar kullanılmıştır.
  • Osmanlı’da ise ilk bayrak beyaz renklidir. Yavuz Sultan Selim zamanında yeşil renkli

bir bayrak kullanılmıştır. Sonra çeşitli renklerde bayraklar kullanılmıştır.

  • Mahmut zamanında kurulan Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusunun bayrağı ise siyah renkliydi. Amaç Hz. Peygamber(sav) zamanındaki bayrağı taklit etmekti. Bu bayrağın üzerinde kelime-i şehadet ve Fetih Suresi ayetleri bulunuyordu.
  • Günümüzde kullandığımız kırmızı renkli ve beyaz ay ve yıldızın bulunduğu bayrak ilk defa Osmanlı’da 18. Yy.da resmi bayrak olarak kabul edildi. Fakat bu bayrağın yıldızı 8 köşeliydi. Sultan Abdülmecit zamanında 5 köşeli olarak değiştirildi.
  • Zamanla çeşitli hilafet sembolleri de kullanıldı. En son 1936’da Türk bayrağı bugünkü hâliyle kesin olarak kabul edildi.

Tarih içinde bayrağımız için en güzel Türk bayrağı resimleri tercih edilmiştir.

En Güzel Türk Bayrağı Resimleri anlamlı En Güzel Türk Bayrağı Resimleri face En Güzel Türk Bayrağı Resimleri facebook En Güzel Türk Bayrağı Resimleri facede paylaş En Güzel Türk Bayrağı Resimleri indir En Güzel Türk Bayrağı Resimleri paylaş En Güzel Türk Bayrağı Resimleri tumblr En Güzel Türk Bayrağı Resimleri facebook En Güzel Türk Bayrağı Resimleri twitter En Güzel Türk Bayrağı Resimleri

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.