Erkek Kedilerde Kızgınlık (Çiftleşme) Dönemi

Erkek Kedilerde Kızgınlık (Çiftleşme) Dönemi

Erkek Kedilerde Kızgınlık (Çiftleşme) Dönemi

Kedilerde kızgınlık (Çiftleşme) dönemi oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Kızgınlık dönemi kedinin çiftleşmek istediği belirli zaman aralıklarında ortaya çıkan bir süreç, hal değişimdir.

Genelde erkek kedilerde de dişi kedilerde de birçok sıkıntı kedi sahiplerinin en çok sıkıntı yaşadığı sorunların başında gelir.

Erkek kedilerde kızgınlık döneminde birçok değişken ruh hali ve sağlık sorunları baş gösterebilir.

Erkek kediler kızgınlık döneminde daha önce yapmadıkları hareketleri yaparlar. Odalarda bir şey arıyormuş gibi sürekli dolaşarak bağırmaları bu yüzdendir.

Aslında aradıkları bir dişi kedidir ve erkek kediler bu arayışını belgelemek için koku bırakmak amacıyla evin değişik yerlerine idrar yapabilirler.

Erkek kediler daha önce eve idrar yapmasalar bile kızgınlık döneminde genelde bu hareketi yaparlar.

Bıraktıkları idrarın kokusundan dişi kedinin onları bulacağını düşünerek idrar yaparlar. Genelde bir erkek kedi 8 ya da 12 aylıkken kızgınlık dönemine girmeye başlar.

Kızgınlık döneminde yaşanan kedilerde bağırma ve idrar yapma gibi sorunlardan kurtulmanızın tek yolu kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kısırlaştırma operasyonudur.

Bu operasyon genelde sağlık açısından 15 aydan büyük kediler için önerilir. Ayrıca kısırlaştırmanın yapılabilmesi için kızgınlık döneminin bitmesini beklemek gerekir

. Kısırlaştırılmayan bir erkek kedide testis kanseri ve başka sağlık sorunları görülebilir. Yani erkek kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kesinlikle kısırlaştırmalısınız.

Kısırlaştırma operasyonu erkek kedilerde dişi kedilerin kısırlaştırılmasına nazaran oldukça basit bir operasyonla halledilir. Erkek kedinizin testisleri alınarak kordonları bağlanır ve 1 ya da iki gün içinde iyileşir.

Operasyondan sonra tek yapmanız gereken kedinizin dikiş yerlerine pansuman yapmak olacaktır. Bu pansumanı veteriner hekimlere de yaptırabilirsiniz ancak evde kendinizin de yapabileceği kolay bir işlemdir.

Kediniz kızgınlık dönemine girmeye başladıysa 15 aylık olana kadar bekledikten sonra sağlık sorunları yaşamamak için çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kısırlaştırmanız şarttır. Bu ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

 

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir