Eti pişirmenin yumuşak yapmanın kolay ve çabuk püf noktaları

Eti pişirmenin yumuşak yapmanın kolay ve çabuk püf noktaları

Eti pişirmenin yumuşak yapmanın kolay ve çabuk püf noktaları

Eti pişirmek için birçok püf noktalar bulunuyor. Evimize her bayramda biliyorsunuz et giriyor işte bu etleri mundar etmemek için lezzetli hale getirerek yememiz gerek. Lezzetli bir et yaparsanız gerçekten tadı damağınızda 1 yıl boyunca kalır. Lezzetli bir et pişirmek için tabiî ki de bazı ufak ipuçlarını bilmeniz gerekiyor.

Etlerde sinir bulunur ve sizler pişirme işlemi yapmadan önce sinirlerin ölü olduğundan emin olun. Sinirler etin içerisinde bulunuyorsa o zaman diri olarak yerseniz dişleriniz ağrır ve tadınızı kaçırabilir.

Tava veya ızgarada etinizi pişirecekseniz öncelikle ısınmasına dikkat edin. Yavaş yava ısıtırsanız etinizi mundar edebilirsiniz ve lezzetli olmaz. Bu yüzden orta seviye ataş en idealidir.

Etinizin terbiyesini mutlaka yapın. Yoğurtlu suda terbiyesini yaparsanız eğer etiniz hem yumuşak , hem de lezzetli olur.

Terbiyeyi yaptıktan sonra etinizi dolapta 4 saat boyunca dinlendirin bu şekilde lezzetli olacaktır.

Temiz bir et pişirmek istiyorsanız o zaman arkadaşlar etinizi 20 dakika boyunca suyun içerisinde bekletin.

Fırında güzel bir et yapmak istiyorsanız o zaman ısı derecesi 180° olmalıdır.

Izgarada yapacağınız etin üzerine kesinlikle az miktar tereyağı sürün. Bu şekilde etiniz hem yumuşak , hem de çok lezzetli olur.

Etinizin kalınlığı ortalama olarak en az 1,5 cm olsun. Eğer çok ince olursa pişirme bittikten sonra etiniz kuru ve tadı olmaz.

Yapacağınız et sert ise o zaman üzülmeyin sirke ve zeytinyağı sayesinde etiniz yumuşak olur. Sirke ve zeytinyağı ile ovalayın ve sonra pişirme işlemini gerçekleştirin.

Etinizin kalınlığı 4 cm ise pişirme yaparken içi tam pişmez. Sizler bıçakla üstünde ufak tefek çizikler atın ve bu şekilde pişirin. Emin olun içi bu şekilde daha iyi pişecektir.

Yüksek ateşte kesinlikle etinizi pişirmeyin. Yüksek ateşte et pişirirseniz dış kısmı erken pişer , iç kısmı ise çiğ kalacaktır. Etinizi her zaman orta veya kısık ateşte pişirin bu şekilde lezzetli olur.

Eti pişirirken yağlı olan kısımlarını kesinlikle atmayın. Kendi yağı lezzetli olur ekstra olarak yağ koymanıza gerek yok.

et pişirme yöntemleri

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir