Etin Yanında Ne Gider

Etin Yanında Ne Gider

Etin Yanında Ne Gider

Türk mutfağının başlıca yemeklerinden olan et yemeğinin yanında ne gider sorusunun cevabı, yemeğin ikram edilecek kişilere ve sebebine göre değişir.

Örneğin et yemeğini kendi aileniz için günlük bir yemek olarak yaptıysanız yanına makarna yaparak menü tamamlanabilir.

Böylece, aile üyeleri de günlük ihtiyaçları olan proteini et yemeğinden, karbonhidrat ihtiyacını da makarnadan almış olurlar.

Ancak yemek ikramı misafirlere yapılacak ise daha bir özenli davranılıp farklı alternatif fikirleri değerlendirmek iyi olur.

İç Pilav

Et yemeğinin yanına yapılabilecek yemek sayısı çeşitlilik açısından oldukça fazladır. Et yemeğinin yanında ne yapılacak yemekler arasında ilk akla pirinç pilavı gelir.

Klasik bir pirinç pilavının yerine pirinç pilavının içine fıstık, ciğer, bezelye, badem ve çeşitli baharatlar ilave edilerek iç pilavı yapılabilir.

Bulgur Pilavı

Bol baharatlı bir bulgur pilavı da et yemeklerinin yanına çok yakışır. Bulgur pilavının içine reyhan otu oldukça yakışır.

Ancak, bu klasikleşmiş menüden uzaklaşıp farklı bir alternatif arayışına girenler için öneri olarak şunlar sunulabilir.

Fırında Patates Dilimleri

Yapılan iç pilavının veya bulgur pilavının yanına elma dilimi şeklinde doğranmış ve kekik ilave edilmiş patates dilimleri fırında pişirilerek servis yapılabilir.

Sebze Graten

Et yemeğinin yanına yapılacak olan sebze gratenler de oldukça çok yakışır. Sebze graten olarak ıspanak graten, bezelyeli, havuçlu garnütürlü graten düşünülebilir.

Patates Püresi veya Fırında Kremalı Patates

Et yemeğinin yanına patates püresi çok yakışmakla beraber farklı bir alternatif olarak fırında kremalı patates hem klasiğin dışında bir sunum hem de farklı bir lezzet oluşturacaktır.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.