Ev Alıp Ve Satarken Fiyat Nasıl Belirlenir?

Ev Alıp Ve Satarken Fiyat Nasıl Belirlenir?

Ev Alıp Ve Satarken Fiyat Nasıl Belirlenir?

Günlük yaşantımızda ve hayatımızda hayal ettiğiniz herhangi bir eve sahip olabilmek kadar, elinizin altındaki evinizi satmak da son derece itina gerektiren ve çok ince bir işçilik gerektiren bir süreç. Ekonomik durumunuz, konut sahası hakkındaki bilginiz, evinizin fiziksel durumu ve resmi kayıtlardaki durumu bu gibi pek aşırı etken bu süreçte sizi her zamankinden çok aşırı derecede yakından ilgilendirmeye başlar.

Kira ederi ile Konut Bedelini Hesaplayabilirsiniz

Alan şartlarında, konut değerini belirlemek için ise umumi şekilde kullanılan yöntemlerden bir tanesi, kira fiyatı ile konuta ait bedeli ilişkilendirmektir.

Bazı durumlardaki istisnalar dışında mevcut ülkemiz bono tahvil girdisi yıllık bazda % 12 oranındadır. Bunun yanına enflasyon oranı olan % 8 – arasındaki oranı da eklersek, konutun kira değeri ile konut bedeli içinde 180 kat ile 200 kat arasında bir kıymet ortaya çıkmaktadır.

Yani kısaca, kira fiyatı 1.000 TL olan bir evin bedeli yaklaşık 180 bin ile 200 bin TL arasında değişmek şekli ile belirlenebilir.

Konut Bedelini Arttırmak istiyorsanız

Söz konusu metod ile ortaya çıkan fiyattan memnun değilseniz ve fiyatı arttırmak istiyorsanız yeni bir daire yapma maliyetini de hesaplayarak göz önünde bulundurarak ekleyebilirsiniz.

Mesela diyelim ki 100 metrekare bir alana sahip bir daireyi sıfırdan yapmak için danıştığınız herhangi bir yapı firmalarından bir fiyat aldınız.

Bu masrafa ekleyecek olduğunuz % 30 ile içinde değişen ve firmanın inşaata ilaveten şekilde yapacağı çalışmalardan da alacağı işçilik kârını da eklerseniz elinizde en az toplam da 140-150 bin TL gibi rakamlarda bir değer olacaktır.

Tabi ki konutu satmadan evvela benzeri özelliklere sahip öteki konutların fiyatlarını da öğrenmenizde yarar ve faydası olacaktır.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir